Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Nad březnovým zvýšením sazeb se stahují mračna

Investice 19.03.2019 | 17:19 0 Komentářů

K březnovému zasedání centrální banky se dnes vyslovil viceguvernér Marek Mora. Ten předpokládá, že ČNB letos zvýší sazby maximálně jednou, příští čtvrtek to však podle jeho slov nebude. Podobně se zřejmě vyjadřoval i Tomáš Holub na pondělním londýnském setkání s investory. Alespoň tak soudíme dle vývoje forwardových sazeb, které v horizontu do jednoho měsíce po jeho prezentaci poklesly, zatímco v půlročním horizontu zůstaly beze změny.

S březnovým zvýšením sazeb se tedy trh i my pomalu loučíme s tím, že na další růst úroků si budeme muset počkat do května. Koruna je nicméně vůči vyjádřením centrálních bankéřů imunní.

Dnes se pohybovala převážně ve dvouhaléřovém pásmu 25,60-25,62 CZK/EUR. Centrální bankéři mají možnost vystupovat ještě zítra. Ve čtvrtek jim už začíná mediální karanténa. O tom, že březnový „hike“ bude, by nás musel svým vystoupením přesvědčit sám guvernér Jiří Rusnok. Zatím to tak ale nevypadá.

Ve zbytku regionu se dnes vedlo solidně maďarskému forintu. Ten si připsal 0,3 % a posílil na 313,2 HUF/EUR. Polský zlotý zůstal ve srovnání s předchozím obchodním dnem beze změny na úrovni 4,289 PLN/EUR.

Ceny v polském průmyslu letí nahoru

V regionu nás zítra čeká zveřejnění polských cen průmyslových výrobců a vývoje průmyslové produkce za únor. Ceny v průmyslu by se měly v důsledku vyšších cen ropy vyšplhat až na úroveň 3 %. To by se s postupem času mělo odrazit i na skomírající polské inflaci (1,2 % v únoru), která stále výrazně zaostává za inflačním cílem polské centrální banky.

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.