CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

15. 10. 2021

0 komentářů

Na finančních trzích je důležité začít správně

 

Přemýšleli jste v poslední době o vhodném čase, kdy začít investovat nebo obchodovat? V situaci, kdy na nás vyskakuje z novinových článků inflace nad 4 % a ČNB ji krotí zvyšováním úrokových sazeb, by přemýšlel o začátku nejspíš každý. Základní myšlenka je nedostatečné zhodnocování prostředků na spořících a běžných účtech. Člověk hledá alternativní možnosti výnosu v rizikovějších oblastech. Zkusme se spolu podívat na první zjištění začátečníka při investování do akcií a ETF.

Loading 

Investor začátečník přišel na akciový trh z důvodu malého výnosu na běžném účtu. Po běžném prozkoumání trhu si vybere ETF, které je zrovna v módě a zmiňované ve všech mediích. Je taková investice špatná? Nemusí být. Potřebujete se nejdříve zvolit investiční horizont. Uvedený investor může za dva měsíce čelit situaci, ve které peníze potřebuje pro jiný účel než investování. Nikdo nedokáže přesně předpovědět, kde bude trh za dalších několik měsíců. Na trhu je totiž na určité věci pouze určitá šance. Když za čtyři měsíce bude své peníze potřebovat a nezbyde mu nic jiného, než pozici ukončovat, může to však být zrovna chvíle, kdy nastala korekce na trhu. Za čtyři měsíce vybere své peníze znehodnocené například o 30 %.

Nakonec si řekne, že investování není nic pro něj a bude radši obchodovat, protože zde může spekulovat i na pokles. Zvláště, když jsou všechny akcie na svých historických maximech a není vlastně co nakupovat. Vyhraje u něj tedy intraday obchodování. Co to vlastně je intraday obchodování a jak z něho profitovat?

Intraday obchodování umožní lidem spekulovat jak na růst, tak i na pokles. Obchodovat můžete jak na akciích, tak například přes ETF nebo CFD. My si vybereme CFD, protože jde snadno spekulovat na nákup a prodej. Nemění to situaci, index je stále poblíž historického maxima, obchodník však může shortovat a čekat na pokles. Taková spekulace na pokles mi dává smysl pouze za určitých podmínek. Určil si obchodník, kolik bude riskovat a kdy obchod uzavře? Pokud má přesně stanoveny peníze určené na spekulaci a počítá s rizikem, je spekulace v pořádku. Jestli plánuje po cestě doplňovat kapitál, může se stát, že trh půjde delší dobu proti, trh se může chovat „nelogicky“ delší dobu a obchodník přijde i o kapitál, který původně riskovat nechtěl. Tohle je jedna z chyb, které obchodníci dělají při začátku obchodování.

Jestli chcete náskok a inspiraci v oblasti daytradingu, přijďte na moji přednášku v rámci konference MoneyExpo Online 2021. V jedné přednášce vám řeknu to důležité, co potřebujete vědět. Získáte přehled, který se rozhodně vyplatí. Přednáška: Co jsem měl vědět o intraday obchodování, když jsem před 10 lety začínal?, se uskuteční 16. 10. 2021 od 9:00 hod. Účast na konferenci je ZDARMA, stačí si pouze zaregistrovat místo.

REKLAMA

Autor: Martin Jakubec, XTB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Komentář: Rekordní hodnoty na akciovém trhu – případ racionální přebujenosti

Minulý týden padla řada rekordů, když hlavní akciové indexy v USA, Evropě a Japonsku dosáhly historických maxim. Ale na rozdíl od rekordů ve sportovních výkonech bývají rekordy ve výkonnosti akciových trhů spojeny s jednou zásadní obavou: Nejde o případ „iracionálního přebujení“? Myslím si, že je to racionální […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *