Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Na dobrou penzi si musíme našetřit 114 310 ročně

Penze Daniel Kuchta 22.09.2010 | 15:20 0 Komentářů

Podle studie pojišťovací skupiny Aviva a poradenské společnosti Deloitte si budou muset lidé, kteří odejdou do důchodu v letech 2011 až 2051, ušetřit ročně průměrně 114 310 korun, aby jejich životní úroveň výrazně nepropadla.

Podle studie je schodek v úsporách na penze v Evropě na 1,9 bilionů eur (47,21 bilionů korun) ročně, v ČR je tento roční schodek 628,7 miliard korun. Analýza ukazuje existenci rozdílu, tzv. schodku, mezi důchodovým zabezpečením, které budou lidé odcházející do důchodu mezi roky 2011–2051 potřebovat k zajištění přiměřené životní úrovně (tzn. 70 % příjmů před odchodem do penze) a výší penze, kterou mohou momentálně očekávat.

Nejhůře jsou na tom země jako Velká Británie, Francie, Německo, nebo Španělsko, země bývalého střední a východní Evropy jsou na tom opticky lépe. Je to dáno zejména menším počtem obyvatel a celkově nižšími příjmy v produktivním věku ve srovnání se západoevropskými zeměmi, ale také již provedenými reformami důchodových systémů v některých státech během posledních dvaceti let. Česká republika je tak na čtvrtém místě za Litvou, Maďarskem a Irskem.

Přesto si by však lidé v ČR měli, a to i v případě, že že stát provede penzijní reformu a zajistí si tak prostředky na výplatu penzí, ročně odkládat v průměru až 114 310 korun. „Kvůli demografickým změnám, jimiž prochází nejen Česká republika, je situace ve financování důchodů dlouhodobě neudržitelná. Lidé, kteří budou odcházet do důchodu v příštích deseti letech, si budou muset na penzi naspořit výrazně větší množství finančních prostředků než mladší ročníky,“ varuje Jiří Schneller, generální ředitel společnosti Aviva životní pojišťovna. „Například současní čtyřicátníci si musí připravit více než 52 tisíc korun ročně. Pokud se jim to nepodaří, budou muset pracovat výrazně déle, nebo se v důchodu smířit s podstatně nižší životní úrovní,“ doplňuje Schneller.

Zdroj: Tisková zpráva Aviva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.