Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Mzdy a HDP napoví, co stojí za zaostáváním Česka

Vývoj ekonomiky 30.08.2021 | 11:13 0 Komentářů

Tímto týdnem vstupují na scénu ostře sledované statistiky jak z Evropy, tak ze Spojených států. Čekají nás čísla, která mají potenciál ovlivnit zářijové zasedání Fedu i ECB a mohou na trhy po nějaké době opět přinést vyšší volatilitu. A pozadu nezůstane ani Česko. ČNB totiž v tomto týdnu bude velmi zajímat, co že to stálo za podezřele slabým výkonem ekonomiky ve druhém kvartále – takovým, který zaostal nejen za očekáváním většiny trhu, ale také za měsíčními statistikami z průmyslu a maloobchodu. Záhadu by měl pomoci rozluštit pohled do struktury HDP (první odhad) a výsledek mezd za druhý kvartál. Jakákoliv revize slabého předběžného odhadu (z +0,6 % q/q versus náš nowcast + 2,2% qoq) by samozřejmě byla pro korunu milým překvapením.

Nejvíce pozornosti však tak jako tak bude opět věnováno americkým číslům z trhu práce a implikacím výsledku pro zářijovém zasedání Fedu. V pátek guvernér Powell mistrně diplomaticky vyhladil své sdělení – na jednu stranu je jasné, že vysokou inflaci nebere na lehkou váhu, na druhou stranu není ještě spokojený se stavem ekonomiky a s riziky spojenými s delta variantou. I proto zatím nehovoří o konkrétním harmonogramu útlumu měnové expanze. A o to více budou trhy hltat každé nové číslo z trhu práce a nový vývoj pandemie. Měsíční statistiky z trhu práce pravděpodobně přinesou další silné číslo (+750 tisíc) a pokles nezaměstnanosti do blízkosti 5 %. To by mohlo podpořit jestřábí hlasy volající po rychlejším útlumu pandemického QE. Na druhou stranu ovšem vidíme zrychlování denních přírůstků nakažených (a to zatím bohužel v případě USA rostoucím tempem). Uvidíme také, jak se podepíše zhoršující se pandemická situace na podnikatelských náladách (klíčový bude zejména páteční index ISM ve službách).

V eurozóně mezitím pravděpodobně srpnová čísla ukážou další nárůst inflace. Ten však zatím nebude mít výraznější dopad na evropské centrální bankéře. Počítáme s tím, že v září nedojde ke strategické změně směru, ale pouze k operativnímu snížení nákupů v rámci pandemického programu PEPP (zasedání ECB je na programu již další týden (9.9.).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.