CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

30. 08. 2021

0 komentářů

Mzdy a HDP napoví, co stojí za zaostáváním Česka

 


 

Tímto týdnem vstupují na scénu ostře sledované statistiky jak z Evropy, tak ze Spojených států. Čekají nás čísla, která mají potenciál ovlivnit zářijové zasedání Fedu i ECB a mohou na trhy po nějaké době opět přinést vyšší volatilitu. A pozadu nezůstane ani Česko. ČNB totiž v tomto týdnu bude velmi zajímat, co že to stálo za podezřele slabým výkonem ekonomiky ve druhém kvartále – takovým, který zaostal nejen za očekáváním většiny trhu, ale také za měsíčními statistikami z průmyslu a maloobchodu. Záhadu by měl pomoci rozluštit pohled do struktury HDP (první odhad) a výsledek mezd za druhý kvartál. Jakákoliv revize slabého předběžného odhadu (z +0,6 % q/q versus náš nowcast + 2,2% qoq) by samozřejmě byla pro korunu milým překvapením.

Nejvíce pozornosti však tak jako tak bude opět věnováno americkým číslům z trhu práce a implikacím výsledku pro zářijovém zasedání Fedu. V pátek guvernér Powell mistrně diplomaticky vyhladil své sdělení – na jednu stranu je jasné, že vysokou inflaci nebere na lehkou váhu, na druhou stranu není ještě spokojený se stavem ekonomiky a s riziky spojenými s delta variantou. I proto zatím nehovoří o konkrétním harmonogramu útlumu měnové expanze. A o to více budou trhy hltat každé nové číslo z trhu práce a nový vývoj pandemie. Měsíční statistiky z trhu práce pravděpodobně přinesou další silné číslo (+750 tisíc) a pokles nezaměstnanosti do blízkosti 5 %. To by mohlo podpořit jestřábí hlasy volající po rychlejším útlumu pandemického QE. Na druhou stranu ovšem vidíme zrychlování denních přírůstků nakažených (a to zatím bohužel v případě USA rostoucím tempem). Uvidíme také, jak se podepíše zhoršující se pandemická situace na podnikatelských náladách (klíčový bude zejména páteční index ISM ve službách).

V eurozóně mezitím pravděpodobně srpnová čísla ukážou další nárůst inflace. Ten však zatím nebude mít výraznější dopad na evropské centrální bankéře. Počítáme s tím, že v září nedojde ke strategické změně směru, ale pouze k operativnímu snížení nákupů v rámci pandemického programu PEPP (zasedání ECB je na programu již další týden (9.9.).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Hledání dokonalosti v dozvucích stagflace

Psala se šedesátá léta, trhy byly nenasycené, všechno rostlo. Rostly vládní výdaje, rostlo zadlužení. Koupěschopná poptávka byla nenasycena, leckde vládl trh prodávajícího. Budovaly se produkční kapacity, hrálo se o schopnost produkovat, dodávat na nenasycené trhy. Když podnikatelé, vedoucí pracovníci a manažeři na Západě řídili podniky, mohli se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

03. 02. 2023

Apple, Alphabet nebo Amazon – co napoví hospodářské výsledky technologických gigantů

Hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2022 zatím ukazují značný tlak na marže zejména v technologickém sektoru. Tento týden je tak hodně v sázce, protože po dnešním uzavření trhů mají svůj hospodářský výsledek zveřejnit Apple, Alphabet a Amazon. Analytici nejsou nijak zvlášť optimističtí a podle nich budou výsledky i v případě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *