CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

31. 03. 2021

0 komentářů

MMF varuje před krizí na rozvíjejících se trzích… nastartovanou silným dolarem

 

Mezinárodní měnový fond varuje před další krizí na rozvíjejících se trzích. Nová šéfka MMF Kristalina Georgieva před jarním setkáním fondu varovala před tím, co na trzích už v zásadě trochu vidíme – vyspělý svět se pomalu dostává z pandemie a vyšší “bezpečné” výnosy vysávají kapitál z rizikovějších lokalit rozvíjejícího se světa.

Loading 


Oživení je na nejlepší cestě zejména ve Spojených státech, které jsou oproti Evropě napřed ve vakcinaci a vláda zalévá ekonomiku rekordním rozpočtovým stimulem. I proto americké desetileté výnosy vyskočily na nejvyšší úroveň od ledna 2020 a dolar znovu rozšiřuje své zisky. A právě na návrat globálního kapitálu do dolarů není řada slabších rozvíjejících se trhů připravená.

Nejen že rozvíjející trhy výrazně pomaleji očkují a pandemii zatím nemají pod kontrolou. Navíc jsou častokrát daleko více závislé na službách v čele s cestovním ruchem, pohostinstvím, hoteliérstvím a dopravou – tedy pandemií nejvíce zkoušených sektorech. Řada z nich se proto rychle zadlužuje, a to nejen v domácí měně, ale častokrát právě v dolarech. Místní měny se pak dostávají pod tlak a dluhová služba může přerůstat podnikům, bankám i vládám v rozvíjejících se zemích přes hlavu. Stačí například letmý pohled do Turecka, kde soukromé zadlužení v uplynulém roce vzrostlo zhruba o 15 % HDP (data BIS) a turecká lira od začátku roku ztratila skoro 13 %.

Měnový fond varuje správně před nerovnoměrností post-pandemického oživení…, moc s ní ale sám nezmůže. Je však možné, že nejvyspělejší země (G7) alespoň podpoří návrh MMF na rozšíření prostředků na dočasné půjčky nejchudším zemím (dodatečných 650 miliard dolarů) tak, aby jim ulevily od rostoucího tlaku finančních trhů.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *