Úterý 15. června. Svátek má Vít.

MMF: Tempo růstu světové ekonomiky letos zrychlí na 3,5 procenta

Makro 20.01.2015 | 11:58 0 Komentářů

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zveřejnil nový odhad vývoje světové ekonomiky. Tempo růstu světové ekonomiky letos zrychlí z loňských 3,3 procenta na 3,5 procenta. MMF zhoršil již v říjnu odhad globálního hospodářského růstu ze 4 procent na 3,8 procent. Příští rok počítá MMF s oživením na 3,7 procenta.  

Pokles ceny ropy o zhruba 55 procent podpoří podle MMF globální hospodářský růst přibližně na příští dva roky. Hospodářský růst negativně ovlivnily rozdíly v tempech růstu velkých ekonomik, Spojeným státům se mimořádně dařilo, zatímco Japonsko a další velké ekonomiky zaostávaly.  Na novém odhadu MMF se podepsalo také posilování dolaru a propad jenu a eura přibližně o 2 procenta oproti říjnu.

Tempo růstu americké ekonomiky by mělo zrychlit z 2,4 procenta v minulém roce na letošních 3,6 procenta. Eurozóna poroste o 1,2 procenta, zatímco Německo zpomalí z loňských 1,5 procenta na 1,3 procenta a zařadí se tak i za Španělsko, které poroste o 2 procenta. Podle MMF poroste pomaleji také Čína (o 6,8 procenta oproti loňským 7,4 procenta).   

Zdroj: Finančnínoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.