Pátek 18. června. Svátek má Milan.

MMF letos již potřetí snížil odhad růstu světové ekonomiky

Makro 08.10.2014 | 09:46 0 Komentářů

Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad růstu světové ekonomiky na 3,3 procenta, příští rok by měla růst o 3,8 procenta. Ještě před třemi měsíci hovořil odhad MMF o růstu 3,4 procenta v letošním roce a 4 procenta v roce příštím.

Ke snížení odhadů došlo především kvůli zhoršené ekonomické situaci v Brazílii, krizi na Ukrajině a s tím související útlum v Rusku či rostoucí napětí v Africe a na Blízkém východě. Světové ekonomice naopak pomáhá rychlejší růst ve Spojených státech a například ve Velké Británii.

Prognóza eurozóny klesla na 0,8 procenta, jelikož se snížily odhady růstu Německa, Francie a Itálie. „Je zde riziko, že se oživení v eurozóně zastaví, že poptávka opět zeslábne a že nízká inflace se změní v deflaci,“ uvedl hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard. Odhad růstu české ekonomiky zůstává na úrovni 2,5 procenta.

„ECB podle ekonomů fondu reaguje pozdě a málo agresivně. To je možná, pravda, otázkou je, co by v tuto chvíli výraznější měnová expanze změnila? Cena peněz i pro banky v slabších ekonomikách euro-klubu je rekordně nízká. Padající úvěry jsou důsledkem slabé poptávky a nepročištěných bilancí bank a domácností. V tomto ohledu se MMF názorově rozchází například s Bank for International Settlements (BIS). Ta naopak před další měnovou expanzí varuje,“ uvádí Jan Bureš, hlavní ekonom Ery.

Zdroj: Finančnínoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.