Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Míra nezaměstnanosti předčila v listopadu očekávání

Makro 08.12.2016 | 10:07 0 Komentářů

Míra nezaměstnanosti prolomila v listopadu hranici pěti procent. Oproti očekáváním poklesla o desetinu procentního bodu na 4,9 procenta. Dostala se tak na nejnižší hodnotu za posledních osm let. 

„Vzhledem k tomu, že sezónní faktory již nepůsobily tak příznivě jako v říjnu, jedná se o velmi dobrou zprávu. Situace na trhu práce tak zůstává velmi dobrá i přes určité zpomalení ekonomiky v druhé polovině roku,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

„Zvyšující se počet nabízených pracovních míst a snižující se počet nezaměstnaných, to je stručná charakteristika vývoje na pracovním trhu v posledních třech letech. Výsledkem je skutečnost, že míra nezaměstnanosti v ČR je momentálně vůbec nejnižší v rámci zemí EU. Velmi nízká nezaměstnanost a nedostatek volných uchazečů se rovněž stále více začínají promítat do zrychlujícího růstu mezd,“ uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

V příštím roce by podle obchodního ředitele Zlaťáky.cz Matěje Čeleše nezaměstnanost mohla ještě klesnou: „Předpokládám, že zde malý prostor pro snížení v roce 2017 ještě je. Minimální nezaměstnanost může být někde okolo 4 %. Níž už jít nemůže, protože zhruba 4 procenta lidí v ekonomice do práce nepůjdou nikdy a tvoří takzvanou přirozenou nezaměstnanost.  Nyní jsme v období konjunktury, kdy je práce všude dost a kdokoliv, kdo chce pracovat, práci najde. O tom vypovídá i velký počet volných míst, které Úřad práce eviduje. Naposledy byla tak nízká nezaměstnanost na začátku finanční krize. Doufám, že nám období, kdy je hodně práce, ještě dlouho vydrží.“

Pokles nezaměstnanosti v příštím roce očekává i Petr Dufek z ČSOB: „Na přelomu roku dojde – jako již tradičně – k mírnému zvýšení nezaměstnanosti v důsledku ukončování sezónních prací, respektive doběhu smluv na dobu určitou. Nezaměstnanost se proto dočasně zvýší znovu nad pět procent, avšak postupně začne opět rychle klesat. V příštím roce asi nezdoláme rekord dosažený v roce 2008, kdy se nezaměstnanost dostala až na 4,5 %, na druhou stranu s jedním rekordem žijeme už nyní, a sice s nejvyšší zaměstnaností v ekonomice v historii.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.