CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

25. 08. 2021

0 komentářů

Ministerstvo financí prodalo 16-letý dluhopis s výnosem 1,95 %

 

V dnešní aukci státních dluhopisů získalo Ministerstvo financí 6,2 mld. CZK. Poptávka investorů byla zhruba dvojnásobná, což odpovídá průměrné aukci. V nabídce byl osmiletý a šestnáctiletý dluhopis. Druhý zmíněný byl dnes prodáván poprvé a dosáhl průměrného výnosu 1,95 %. 

Emisi dluhopisů s dlouhou splatností nahrává současná situace na finančních trzích, tj. obecně vysoká poptávka a zároveň nepoměr mezi cenou peněz v krátkém a dlouhém horizontu. Zatímco výnosy státních dluhopisů s krátkou splatností jsou výrazně ovlivněny růstem očekávání na další zpřísňování měnové politiky ČNB, dlouhé splatností brzdí v růstu globální vývoj.

Americké výnosy dosáhly svého letošního vrcholu na konci prvního čtvrtletí a od té doby klesají. Paradoxně je tak výhodnější půjčit si na finančních trzích s delší splatností, což se částečně promítá i do výnosů státních dluhopisů. Ačkoli je tato situace podle nás pouze dočasná, nabízí výhodné podmínky právě pro emisi dluhopisů s takto dlouhou splatností.

 

FRANTIŠEK TÁBORSKÝ
Economist
Investment Banking

REKLAMA

Komerční banka, a. s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odborníci: Určitá míra inflace je nejen prospěšná, ale dokonce nutná

Ministerstvo financí (MF) vydalo srpnovou makroekonomickou predikci. Faktem je nekončící inflace, která zpomaluje ekonomický růst a snižuje životní úroveň obyvatel. Meziroční inflace by v druhé polovině roku měla dále zrychlit a přiblížit se 20 %. Průměrná míra inflace by tak letos měla dosáhnout 16,2 %.

Text: Filip Kučera

Foto: Pixabay

29. 08. 2022

Zrušení superhrubé mzdy

Zrušení superhrubé mzdy: nižší daně a vyšší deficit

Český daňový systém v blízké době možná přijde o superhrubou mzdu. Na příjmové straně státního rozpočtu vznikne miliardová díra. Právě vysoký deficit kritizují ekonomové. Otázkou také je, jak dlouho můžou v takové ekonomické situaci nízké daně přetrvat.

Text: Karel Pučelík

16. 09. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *