Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Meziroční inflace vykázala v říjnu pouze 6procentní růst

Celková hladina spotřebitelských cen se v říjnu proti září nezměnila. Avšak v meziročním srovnání růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil ze 6,6 % (září) na 6,0 %.

"Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 6,0 %, což je o 0,6 procentního bodu méně než v září. Jedná se o zatím nejnižší meziroční růst cen v letošním roce a nejvýraznější zpomalení inflace od října 2006. Tento vývoj ovlivnily zejména ceny v oddílech doprava a potraviny a nealkoholické nápoje," uvádí ve své zprávě Český statistický úřad.

Aktuální vývoj inflace a podle řady analytiků dává prostor České národní bance pro další snížení úrokových sazeb, ke kterému by mohlo dojít ještě před koncem letošího roku.

"Nižší než očekávané tempo růstu spotřebitelských cen otvírá prostor pro další uvolnění měnové politiky ze strany ČNB. Očekáváme, že inflace bude i nadále pokračovat v poklesu. Je pravděpodobné, že do konce tohoto roku bude tempo růstu spotřebitelských cen pod hranicí 5 % a začátkem příštího roku se dostane pod 4 %," říká Josef Novotný z FIO burzovní společnosti.

Zdroj: Český statistický úřad, Fio, burzovní společnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.