CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

06. 11. 2008

0 komentářů

ČNB snížila sazby o tři čtvrtě procenta

 


 

Analytici přitom očekávali pokles sazeb o 25 bodů, krok ČNB však většina z nich přijímá kladně. Hlavními důvody pro snížení byly podle analytiků České spořitelny rychlé zpomalování domácí ekonomiky díky rozšiřující se recesi v Evropě, snaha o oslabení české koruny, kompenzace nárůstu rizikové prémie, která zdražuje úvěry a v konečném důsledku je to také pojistka proti zvyšování nervozity na domácím finančním trhu, které by mělo vést ke snížení spreadů na mezibankovním trhu.

Podle Davida Navrátila z České spořitelny „ČNB změnila své chování na risk manažera: raději více snížit a omezit negativní rizika, po uklidnění situace sazby rychleji normalizovat.

Analytici hodnotí tak výrazný pohyb sazeb jako vcelku chytrý krok, ale na druhé straně nabádají k opatrnosti. "Síla koruny, výhled zpomalující ekonomiky a klesající inflace prostor pro snížení sazeb rozhodně umožňují, ovšem vysoká volatilita koruny naopak říkají, že by ČNB měla být při snižování sazeb opatrnější," míní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Koruna na zprávu zareagovala poklesem k hladině 24,9 korun za euro. Další snižování sazeb na začátku příštího roku není podle některých názorů vyloučeno.

Překvapením skončilo rovněž snižování sazeb ve Velké Británii, když Bank of England snížila úrokovou sazbu až o jeden a půl procenta na tři procenta.

REKLAMA

Zdroj: Česká spořitelna, Patria, ČTK

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *