Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Měnový pár eurofrank drží hladinu 1,20 i po roce

Investice 04.09.2012 | 16:11 0 Komentářů

Na počátku září roku 2011 se Švýcarská centrální banka rozhodla, že učiní přítrž dlouhodobému posilování franku na páru se společnou evropskou měnou. Deklarovala, že kdykoliv oslabí měnový pár EUR/CHF pod hladinu 1,20 (frank posílí), bude na měnových trzích intervenovat prodejem franku a nákupem eura (komentář XTB).

Tímto postupem v podstatě zafixovala měnový pár poblíž stanovené hladiny, protože její síla vytvářet nové franky za účelem oslabování měny je teoreticky bezmezná. Hlavním účelem tohoto kroku bylo omezení negativního vlivu prudce sílící měny na švýcarskou ekonomiku v době evropské dluhové krize.

Graf: Vývoj švýcarských devizových rezerv od poloviny roku 2008.

xtb-eurchf

Náklady zafixování kurzu jsou nejlépe viditelné na devizových rezervách Švýcarské centrální banky. Podle posledních dat z července vzrostly rezervy na 409 miliard franků ( 424 mld. USD). Jen za poslední tři měsíce se tak zvýšily o 70 %. Téměř 60 % rezerv tvoří aktiva denominována v eurech, nejčastěji pak dluhopisy evropských zemí s nejvyšším ratingem. Švýcarské centrální bance prozatím nezbývá nic jiného, než zvolenou hladinu přes rostoucí náklady nadále bránit. To vytváří určitý prostor pro forexové obchodníky, kteří často nakupují v blízkosti zafixované hladiny. Velmi dobrým nástrojem jsou také Inside opce, kdy obchodník spekuluje na cílovou cenu v pásmu. Švýcarské devizové rezervy však nemohou růst donekonečna. Zvláště v případě horších výkonů eura hrozí zrušení či posunutí fixu kvůli rostoucím nákladům na jeho udržení. V tomto případě lze umístit čekající prodejní příkazy pod hladinu 1,20. Příležitostí na tomto trhu je velmi mnoho!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.