Sobota 30. května. Svátek má Ferdinand.

Měnová válka mezi Japoncem a Američanem už začala

Investice 18.04.2013 | 10:12 0 Komentářů

Dva ekonomičtí giganti, z USA a z Japonska, se účastní měnové války, a to snahou podpořit své ekonomiky. V posledních několika dnech jsme byli svědky volatility kurzu USD/JPY a nic nenasvědčuje tomu, že by se tato situace měla změnit. Jak Japonec Kuroda, tak Američan Bernanke totiž říkají, že budou pokračovat v podpoře i nadále, dokud neuvidí v japonské, resp. americké ekonomice zlepšení.  (Komentář ForexTime Ltd)

Minulý týden jsme byli svědky posílení kurzu USD/JPY posílil, ale toto pondělí se JPY vrátil zpět, což způsobilo snížení kurzu na hodnotu 95,90. V polovině týdne se kurz pohyboval kolem 98,30, přičemž v důsledku makroekonomických zpráv se očekává mezi těmito dvěma měnami opět větší volatilita. Hodnota kurzu je stále vzdálená psychologické hranici 100; obchodníci by ale měli pozorně sledovat, zda jí bude dosaženo v krátkodobém až střednědobém horizontu.

Pondělní zveřejnění negativních zpráv z Číny, které naznačovaly nižší než očekávaný růst, způsobilo pokles australského dolaru o více než 200 pips a výrazně oslabil také novozélandský dolar.  Kurz AUD/USD spadl z 1,058 na 1,029 velmi rychle a poté se mírně odrazil na 1,037. Kurz NZD/USD spadl z 0,867 na 0,837 a v polovině týdne s pohyboval kolem 0,848.  V dalších několika dnech by neměla přijít žádná další předpověď, takže očekáváme, že se budou tyto páry obchodovat v poměrně úzkém pásmu.

Kanadský dolar tento týden také hodně oslabil – šlo o největší pokles oproti USD za poslední rok. Toto oslabení bylo z velké části přičítáno pádu ceny zlata, protože Kanada je jedním z největších producentů tohoto kovu na světě. Existuje nicméně také spekulace, že oslabení kanadské ekonomiky mohlo být jak důsledkem pomalejšího „místního“ růstu, tak důsledkem oslabení americké a čínské ekonomiky.

Zlato se stále snaží zotavit ze svých velkých pádů, ale nejsou zde žádné ukazatele naznačující významné posílení v několika dalších dnech. I když mohou nastat drobné pohyby v ceně, očekáváme, že se zlato bude obchodovat ve stabilním pásmu kolem 1384 dolarů za unci.

Ropa byla v posledních několika dnech také poměrně stabilní, s malým množstvím pohybů v reakci na oznámení, že globální ekonomika poroste o 3,3 % namísto předpokládaných 3,5 %. Cena ropy se nyní pohybuje kolem 88 dolarů za barel.

 

 Co sledovat tento týden:  Kurz USD/JPY – obchodníci by měli přemýšlet o koupi USD a ujasnit si dlouhodobý postoj k tomuto kurzu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.