Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Měnová politika Bank of England překvapivě beze změny. Snížení sazeb ale přijde v srpnu

Banky 14.07.2016 | 16:04 0 Komentářů

Bank of England dnes překvapivě ponechala měnovou politiku beze změn, když investoři očekávali minimálně snížení sazeb na nové historické minimum.Toto rozhodnutí tak výrazně prospělo kurzu libry. Proti dolaru posílila o více než procento nad úroveň 1,33. Už před dvěma týdny přitom guvernér Mark Carney prohlásil, že adekvátní reakcí jeho instituce na nejistotu spojenou s výsledkem referenda o brexitu bude uvolnění měnových podmínek.

A k tomu pravděpodobně dojde na srpnovém zasedání Bank of England. Kvůli rizikům zpomalení ekonomické aktivity, pravděpodobného poklesu investic a výrazným pohybům na finančních trzích by měla britská centrální banka snížit svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na historické minimum 0,25 %. Nejistota spojená s výsledkem referenda o brexitu přinutí centrální banku pohnout s úroky poprvé od krizového roku 2009.

Libra by měla navzdory dnešnímu posílení během dalších měsíců ztrácet. Její kurz proti dolaru by se měl ke konci roku dostat až k úrovni 1,26. Zároveň však očekáváme oslabení eura vůči dolaru a s tím i koruny. Hodnota libry by se tak v eurovém i korunovém vyjádření už do konce roku neměla zásadně měnit.

Marek Dřímal, Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.