CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

20. 05. 2024

0 komentářů

Měď vystoupala k rekordním výšinám, i ale platina zamířila vzhůru

 

Rok kovů“ nabírá na obrátkách. Stačí se podívat na naše oblíbené kovy: zlato, stříbro, měď a teď už i platina vykazují výrazné posílení. A i když teď po březnovém a dubnovém vzepjetí cen dochází u zlata ke konsolidaci, měď se po krátké pauze, k níž došlo počátkem měsíce, žene výš. Od začátku roku už posílila o víc než 30 % a postupně dosahuje nových rekordních maxim.

Loading 

Z hlediska fundamentů mluví ve prospěch mědi robustní budoucí poptávka, protože v nadcházejících letech bude tento kov potřeba mimo jiné na výrobu elektromobilů a výstavbu infrastruktury elektrifikačních sítí a datových center pro AI. Stávající těžební společnosti přitom mohou mít problém očekávanou poptávku uspokojit, takže mohou v nadcházejících letech vznikat velké nabídkové deficity. Ceny ale nežene vzhůru jen stávající momentum, ještě posílené nedávným průlomem, ale i uzavírání krátkých pozic. Během dvou týdnů končících 7. květnem zvýšili spekulanti, kteří očekávali dosažení krátkodobého maxima, objem krátkých pozic ve futures na HG měď o 12.6k lotů (143k tun). Uzavírání těchto pozic teď podporuje další vzestup ceny. Hlavním motorem oživení jsou ceny mědi na newyorské burze.

Platina mezitím prolomila pásmo, v němž se obchodovala celý rok, a zamířila nad 1015 USD. Investoři tak reagují na zlepšení technických vyhlídek a očekáváný růst nabídkového deficitu v tomto i příštím roce. Světová investiční rada pro platinu (World Platinum Investment Council, WPIC) ve svých čtvrtletních výhledech vydaných minulé pondělí, píše: „V prvním čtvrtletí roku 2024 zaznamenal trh s platinou deficit 369 tisíc trojských uncí a na celý letošní rok se předpovídá deficit 476 tisíc trojských uncí. Už v loňském roce přitom činil deficit 851 tisíc trojských uncí.“ Platina se ale už nějakou dobu nemohla z výše uvedeného pásma vymanit, takže se čisté pozice držené investičními fondy pohybovaly kolem nuly. Nyní tedy možná díky spekulantům získá jisté vzestupné momentum.

Jak už jsme zmínili, ukazuje agresivní charakter nedávného rekordního posílení mědi v ostrých konturách trh, kde byli obchodníci zaskočeni na krátkých pozicích, zejména v případě futures na HG měď na newyorské burze, a i když to může krátkodobě vyhnat ceny výš, zároveň stoupá i riziko, že výsledné ceny nebudou mít oporu v aktuálních fundamentech. Čínský trh sice díky vyhlídkám na další vládní podporu posílil, ale pro nejbližší dobu fundamenty současnému nadšení neodpovídají.

Zásoby mědi monitorované burzou Shanghai Futures Exchange se v poslední době zvýšily na 300 000 tun. Takové úrovně dosahovaly naposledy před čtyřmi lety, kdy se propadla poptávka během COVIDu. Navíc zmizela i prémie, kterou byli dovozci ochotní platit za měď na LME, což je dalším důkazem, že za posilováním stály londýnská a newyorská burza, nikoli Čína jako největší světový spotřebitel. Tak obrovský propad spreadu jsme nezažili od globální finanční krize v roce 2008.

REKLAMA

Celkově tedy měď míří vzhůru, ale po posledním vzpjetí na rekordní maximum (k němuž došlo o něco dřív, než se čekalo), se zdá čím dál pravděpodobnější, že bude následovat období konsolidace. Vzhledem k tomu, jak vysoko se tento kov za poměrně krátké časové období vyšplhal, je možné, že dojde k retracementu na 4,56 USD, nebo možná až na 4,40 USD za libru, aniž by to příliš ublížilo býčímu sentimentu.

Platina v úterý po třech letech konečně pokořila sestupný trend a poté, co spotový kontrakt (XPT/USD) prolomil hladinu odporu – nyní už hladinu podpory – na 1015 USD za unci, pokračovala v cestě vzhůru. Po tomto průlomu se poměr zlata a platiny propadl z nedávného maxima 2,58 na 2,26, ale zatím se drží nad jednoletým průměrem zhruba 2,16. Nyní může přijít období konsolidace a po něm se další významnější hladina odporu nachází až na maximech z roku 2023 kolem 1130 USD za unci.

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024

Bitcoin ukončil týden na vyšší úrovni po silném přílivu do spotových ETF

Bitcoin zakončil minulý týden o 3 % výše po silném přílivu peněz do amerických spotových bitcoinových ETF. V úterý došlo k celkovému přílivu 887 milionů USD do amerických spotových bitcoinových ETF, což byl druhý nejvyšší den zaznamenaný od jejich spuštění. V čele stál FBTC společnosti Fidelity s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *