Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Mario Draghi podpořil akciové trhy

Investice 19.01.2017 | 17:09 0 Komentářů

Evropské akcie před zasedáním Evropské centrální banky oslabovaly, když index Stoxx 600 ztrácel v jednu chvíli až 0,4 %. Jednání centrálních bankéřů nic nového ohledně nastavení měnové politiky nepřineslo, nicméně tisková konference Maria Draghiho udala akciím nový směr. Ty tak vymazaly všechny dnešní ztráty a několik desítek minut před závěrečným gongem se nacházejí těsně nad včerejším zavíracím kurzem.

Šéf ECB uvedl, že nevidí přesvědčivý rostoucí trend ve vývoji inflace, což mohlo být pro trhy do jisté míry překvapením poté, co v prosinci eurozóna zaznamenala překvapivě silnou akceleraci inflace. To tak indikuje, že ECB nejspíš nebude pospíchat s postupným utlumováním měsíčních nákupů aktiv.

Americký parket po otevření trhů prozatím velkých změn nedoznává. Index S&P 500 v úvodních minutách ztrácí do jedné desetiny procenta. Nejziskovějším sektorem jsou průmyslové podniky (+0,6 %) po zprávách o reorganizaci železnic americké společnosti CSX (+18 %) a příznivých výsledcích jeho konkurenta Union Pacific (+5 %). Naproti tomu nejhorším odvětvím jsou realitní developeři (-0,8 %), jejichž akcie ztrácejí pod tíhou rostoucích dluhopisových výnosů.

Pražská burza zakončila dnešní seanci se ziskem 0,3 %. O nejvyšší zisky se dnes postarala nápojářská společnost Kofola, která si připsala vysokých 5,2 %. Přes dvě procenta přidaly ještě textilka Pegas (+2,9 %) a mediální CME (+2,7 %). Z velkých emisí se nejvíce dařilo akciím ČEZ, které si polepšily o 1,2 %. Naopak na chvostu zakončily akcie likérky Stock Spirits, které přišly o 1,8 %.

MIROSLAV FRAYER
Akciový analytik
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.