Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Mají se sdělovat provize?

V rámci Fóra Zlaté koruny padla také otázka, zda je vhodné sdělovat výši provizi za sjednání finančních produktů a zda je na to společnost připravena.

Moderátor Fóra Přemysl Čech uvedl odpovědi vtipnou poznámkou: „Osobně jsem si myslel, že připraven jsem. A když jsem se výši provize dozvěděl, zjistil jsem, že připraven nejsem.“

Řečníci se shodli, že sdělení výše provize není problém a že je na to společnost připravená. Pouze je třeba klientovi vysvětlit, za co a za jak dlouho je provize vyplácena. Např. u životního pojištění musí být zdůrazněno, že je vyplácena na 30 let, kdežto u povinného ručení je sice nižší, ale platí se každý rok.

Druhou možností zejména u životního pojištění je zveřejnění nikoli provize, ale nákladovosti standardizovaným ukazatelem. Radek Urban sdělil, že spolu s ČNB o standardizovaném ukazateli komunikují a připravují ho jako součást povinných hlášení.

Jeden komentář: “Mají se sdělovat provize?”

  1. Podvedená klientka AWD napsal:

    Pokud je provize u životního pojištění vyplácena na 30 let, měl by se také poradce těch 30 let o svou klientelu starat. Ve skutečnosti to ale zřejmě u makléřských společností vypadá tak, že poradce shrábne provizi a pak už mu je klient ukradený. Moje vlastní zkušenost s poradenstvím AWD. Výši takové provize rozhodně nejsem ochotna pochopit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.