Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Majetní lidé bohatnou i v dobách krize

Jmění bohatých lidí rostlo loni i přes krizi na finančních trzích o 5 % na 109,5 bilionu dolarů. Uvádí se to ve výroční zprávě o globálním bohatství od konzultační firmy Boston Consulting Group (BCG), která monitoruje vývoj jmění spravovaného bankami a fondy.

Majetek bohatých lidí se rozrůstá šest let v řadě, přičemž největší nárůst zaznamenali boháči v rozvojovém světě. Největší nárůst je v Asii, Tichomoří, Latinské Americe a na Blízkém východě, kde se majetky bohatých loni rozrostly o 14 procent. Díky prudkému růstu zde rychle přibývá počet dolarových milionářů.

Za průměrem naopak zaostávali bohatí lidé v severní Americe, jejichž majetek se rozrostl jen o 3,8 %. Odhady BCG na letošní rok jsou díky propadům na světových trzích také pesimistické a světové bohatství podle nich vzroste pouze o jedno procento (průměr za posledních 5 let je 8,5 %).

35 procent světového bohatství je podle BCG v rukou jednoho procenta domácností. Z toho pětinu globálního bohatství, počítaného jako majetek domácností s majetkem nejméně za pět milionů dolarů, kontroluje jen 0,001 procenta domácností.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.