CZK/€ 24.660 +0,02%

CZK/$ 25.274 +1,31%

CZK/£ 27.962 -1,04%

CZK/CHF 25.795 +1,33%

24. 07. 2017

0 komentářů

Letošní druhé nejnapínavější zasedání ČNB na obzoru

 

Sice ještě jen pár dnů zbývá do zahájení oficiálního týdne mlčení ČNB, avšak tentokrát to vypadá, jako by se tak už dávno stalo. Na rozdíl od času před červnovým zasedáním, kdy se téměř celá bankovní rada vyjádřila k měnové politice, se tentokrát ČNB příliš neozývá. Přitom srpnové zasedání je už za dveřmi a nálada na trzích napjatá. Koruna si už otestovala hranici 26 EUR/CZK a rozhodně se jí od ní nechce vůbec vzdalovat. 

Navzdory faktu, že „možný vliv uzavírání korunových pozic finančních investorů na vývoj kurzu v dalších čtvrtletích“ považuje ČNB stále za proinflační riziko. Investoři to ovšem zatím vidí asi trochu jinak a zvlášť dokážou ocenit potenciální zvýšení úrokových sazeb, o němž guvernér po červnovém zasedání mluvil takřka jako o hotové věci.

Zatímco se tak ČNB možná připravuje na první zvýšení úrokových sazeb, ECB si dál vybírá oddechový čas. Sice hovoří o budoucím ukončování politiky kvantitativního uvolňování, avšak do nějakého konkrétního plánování se jí zřejmě zatím moc nechce, i když pochválit se za stále viditelnější výsledky své práce obvykle nezapomene. Tak snad po volbách v Německu přijde na řadu i ECB, protože v prosinci by bylo prý pozdě. Alespoň tak vyznívají některé zprávy ze zákulisí, jak je zveřejnila agentura Reuters.

Pro ČNB takový odklad ovšem přináší dilema, zda si troufnout rozšířit úrokový diferenciál a třeba tak i popostrčit korunu k ještě silnější úrovni nebo raději vyčkávat. Z našeho pohledu počkat pár měsíců opravdu nic nestojí, protože jediné, co asi centrální banku „trápí“ v první řadě, jsou ceny nemovitostí. S těmi ovšem decentní úprava repo sazby nehne, a zvláště ne, když jsou především výsledkem extrémně zaostávající bytové výstavby. Jak to nakonec dopadne je na vážkách, protože argumentů na obou stranách se najde určitě dost. Takže výsledek srpnového zasedání ČNB se dá v podstatě jen tipovat. Nic není nemožné, ale hodilo by se nyní spíš zaujmout pozici řidiče, který spěchá pomalu. Ale možná trhu do čtvrtka ještě někdo z ČNB napoví.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.