Pondělí 01. června. Svátek má Laura.

Letošní druhé nejnapínavější zasedání ČNB na obzoru

Banky 24.07.2017 | 14:36 0 Komentářů

Sice ještě jen pár dnů zbývá do zahájení oficiálního týdne mlčení ČNB, avšak tentokrát to vypadá, jako by se tak už dávno stalo. Na rozdíl od času před červnovým zasedáním, kdy se téměř celá bankovní rada vyjádřila k měnové politice, se tentokrát ČNB příliš neozývá. Přitom srpnové zasedání je už za dveřmi a nálada na trzích napjatá. Koruna si už otestovala hranici 26 EUR/CZK a rozhodně se jí od ní nechce vůbec vzdalovat.

Navzdory faktu, že „možný vliv uzavírání korunových pozic finančních investorů na vývoj kurzu v dalších čtvrtletích“ považuje ČNB stále za proinflační riziko. Investoři to ovšem zatím vidí asi trochu jinak a zvlášť dokážou ocenit potenciální zvýšení úrokových sazeb, o němž guvernér po červnovém zasedání mluvil takřka jako o hotové věci.

Zatímco se tak ČNB možná připravuje na první zvýšení úrokových sazeb, ECB si dál vybírá oddechový čas. Sice hovoří o budoucím ukončování politiky kvantitativního uvolňování, avšak do nějakého konkrétního plánování se jí zřejmě zatím moc nechce, i když pochválit se za stále viditelnější výsledky své práce obvykle nezapomene. Tak snad po volbách v Německu přijde na řadu i ECB, protože v prosinci by bylo prý pozdě. Alespoň tak vyznívají některé zprávy ze zákulisí, jak je zveřejnila agentura Reuters.

Pro ČNB takový odklad ovšem přináší dilema, zda si troufnout rozšířit úrokový diferenciál a třeba tak i popostrčit korunu k ještě silnější úrovni nebo raději vyčkávat. Z našeho pohledu počkat pár měsíců opravdu nic nestojí, protože jediné, co asi centrální banku „trápí“ v první řadě, jsou ceny nemovitostí. S těmi ovšem decentní úprava repo sazby nehne, a zvláště ne, když jsou především výsledkem extrémně zaostávající bytové výstavby. Jak to nakonec dopadne je na vážkách, protože argumentů na obou stranách se najde určitě dost. Takže výsledek srpnového zasedání ČNB se dá v podstatě jen tipovat. Nic není nemožné, ale hodilo by se nyní spíš zaujmout pozici řidiče, který spěchá pomalu. Ale možná trhu do čtvrtka ještě někdo z ČNB napoví.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.