Pondělí 13. července. Svátek má Markéta.

Koruna dnes krátce pod 26 CZK/EUR

Investice 20.07.2017 | 16:51 0 Komentářů
Kurz české měny se dnes krátce před poledne podíval pod hladinu 26 CZK/EUR, když se na mezibankovním trhu uskutečnil obchod za 25,995 CZK/EUR. Silnější byla česká měna před zahájením intervencí v listopadu 2013. Po odpolední tiskové konferenci prezidenta ECB koruna své zisky umazávala, když se kurz vrátil k 26,10 CZK/EUR. Dle našeho názoru dočasně se tak přerušila vazba silné euro-silná koruna.

České měně pomáhá v dosavadním průběhu červencového obchodování silná pozice eura na světovém trhu. Ta vyplývá především z faktu, že se evropské ekonomice daří. A tím, pádem se daří i ekonomice české, která je na vývoji vnějšího prostředí jako malá otevřená ekonomika závislá. Tuzemská měna navíc profituje ze sílících očekávání, že ČNB na svém srpnovém zasedání přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. To je i náš scénář.
Na očekávaném srpnovém zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB by žádný zásadní dopad nemělo mít ranní zveřejnění červnového vývoje cen v primárních okruzích. A to přesto, že ceny průmyslových výrobců zaznamenaly mnohem hlubší než očekávaný meziměsíční pokles a meziroční růst spadl na pouhých 1,3 %. Vysvětlení nám poskytne zejména pohled na ceny ropy, které se v červnu dostaly na nejnižší hodnotu od listopadu loňského roku. Jedná se tak o pozitivní nákladový šok. Horší je pohled na ceny zemědělských výrobců. Ty si v červnu připsaly dalších 0,9 % m/m a meziročně jsou vyšší o 12,55 %. vhledem k ne příliš povzbudivým vyhlídkám letošní úrody se obáváme, že tlaky na vyšší ceny zemědělských produktů zůstanou vysoké a tudíž ceny potravin v rámci spotřebitelské inflace půjdou nadále nahoru.
Do zasedání ČNB zbývají dva týdny. Očekáváme, že bude sílit očekávání na růst úrokových sazeb a tudíž je velmi pravděpodobné, že se hráči na trhu opětovně pokusí dostat kurz pod hladinu 26 CZK/EUR.
JAN VEJMĚLEK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.