CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

24. 10. 2012

0 komentářů

Lenovo i IBM dnes těží z 8 let starého obchodu, akcie jsou důkazem

 


 

V současnosti je čínské Lenovo největším výrobcem osobních počítačů na světě, když letos překonalo dalšího amerického giganta, Hewlett-Packard.

 xtb-lenovo-ibm

Graf: Vývoj cen akcií společnosti Lenovo, IBM, Acer, Dell od prosince roku 2004 (normalizovaný graf), zdroj: Bloomberg

Od akvizice na sklonku roku 2004 se zvýšila cena akcií Lenovo o 133 % a hladinu stoprocentního zhodnocení atakuje také společnost IBM, která se v současnosti zaměřuje na IT služby. Naopak cena Hewlett Packard klesla o 32 %, taiwanského Aceru o 42 % a akcie společnosti Dell, která byla v době akvizice největším výrobcem počítačů na světě, klesly o 77 % (viz graf).

Tržní podíl Lenova na výrobě osobních počítačů dosáhl ve třetím čtvrtletí tohoto roku 15,7 %. Hewlett Packard byl odsunut na druhé místo s 15,5 %, společnosti Dell pak patří třetí místo s 10,5 % podílem. Osobní počítače čelí vzrůstající konkurenci tabletů a chytrých telefonů. Ve třetím kvartále klesla meziročně výroba o 8,3 % na 87,5 milionu přístrojů a sektor bude velmi pravděpodobně čelit útlumu i nadále.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *