Středa 22. září. Svátek má Darina.

Lenovo i IBM dnes těží z 8 let starého obchodu, akcie jsou důkazem

Investice 24.10.2012 | 18:06 0 Komentářů

V prosinci roku 2004 oznámila čínská společnost Lenovo nákup divize osobních počítači americké IBM. Překvapivá transakce v hodnotě 1,25 miliardy dolarů se v průběhu let ukázala velmi výhodným obchodem pro obě společnosti (komentář XTB).

V současnosti je čínské Lenovo největším výrobcem osobních počítačů na světě, když letos překonalo dalšího amerického giganta, Hewlett-Packard.

 xtb-lenovo-ibm

Graf: Vývoj cen akcií společnosti Lenovo, IBM, Acer, Dell od prosince roku 2004 (normalizovaný graf), zdroj: Bloomberg

Od akvizice na sklonku roku 2004 se zvýšila cena akcií Lenovo o 133 % a hladinu stoprocentního zhodnocení atakuje také společnost IBM, která se v současnosti zaměřuje na IT služby. Naopak cena Hewlett Packard klesla o 32 %, taiwanského Aceru o 42 % a akcie společnosti Dell, která byla v době akvizice největším výrobcem počítačů na světě, klesly o 77 % (viz graf).

Tržní podíl Lenova na výrobě osobních počítačů dosáhl ve třetím čtvrtletí tohoto roku 15,7 %. Hewlett Packard byl odsunut na druhé místo s 15,5 %, společnosti Dell pak patří třetí místo s 10,5 % podílem. Osobní počítače čelí vzrůstající konkurenci tabletů a chytrých telefonů. Ve třetím kvartále klesla meziročně výroba o 8,3 % na 87,5 milionu přístrojů a sektor bude velmi pravděpodobně čelit útlumu i nadále.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.