Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Koruně se podařilo částečně zkorigovat své předchozí ztráty

Investice 14.01.2014 | 11:46 0 Komentářů

Uplynulý týden představoval pro devizové trhy návrat do běžných kolejí a již na začátku roku byl plný nejnovějších ekonomických ukazatelů a rizikových událostí. Na programu byla měnová zasedání ECB a Bank of England, které rozhodly ponechat současné nastavení úrokových sazeb beze změny. Avšak rozdílný výhled budoucího nastavení měnové politiky obou centrálních bank z pohledu investorů umožnil britské libře posílit na roční maximum vůči euru a švýcarskému franku. (Komentář Western Union Business Solutions Česká Republika)

Švýcarská měna utrpěla ztráty a oslabila na 4-měsíční minimum k euru v důsledku poklesu poptávky po bezpečných měnách a uzavírání dlouhých pozic z konce loňského roku. Americký dolar v první polovině týdne posílil, avšak před nadcházejícím zasedáním ECB o své zisky přišel. Zveřejněná data z USA nadále indikovala mírné oživení amerického hospodářství, zatímco zápis z posledního zasedání FOMC naznačil, že by se trhy měly připravit na další kolo omezení programu kvantitativního uvolňování ze strany Fedu. Za informaci rovněž stojí potvrzení Janet Yellen do čela Fedu od 1. února po odstoupení Bena Bernankeho. Koruně se tento týden podařilo částečně zkorigovat své předchozí ztráty. Ve prospěch domácí měny vyzněla pozitivní makrodata, zlepšený sentiment investorů a snížená averze vůči riziku. Koruna kromě jiného také profitovala z lepších výsledků německé průmyslové výroby a průmyslových objednávek a to na základě úzkých obchodních vztahů obou sousedních zemí. Z domácích dat stojí za pozornost revize HDP za 3. čtvrtletí, který vzrostl o 0,2%, zvýšení průmyslové výroby o 6,2% a index spotřebitelské inflace, která se za prosinec zvýšila o 0,4% a reflektovala tak měnové intervence ČNB. Určitým zklamáním byla míra nezaměstnanosti, která se zvýšila na 8,2%. Obchodníci s korunou mohli také vzít v potaz vytvoření vládní koalice, které tak zmírňuje riziko nestability na domácí politické frontě. 

Hlavní události tohoto týdne

Nadcházející týden bude ve znamení absence nových makrodat, což znamená, že obchodování s korunou bude především závislé na externích faktorech. V tomto ohledu nabízí vyspělé trhy oproti předchozímu týdnu méně rizikových událostí. Vzhledem k relativně prázdnému ekonomickému kalendáři by se tak investoři mohli vyhnout případným negativním informacím a na trhu by mohl převládnout spíše pozitivní sentiment, který by v konečném důsledku podpořil i měny středoevropského regionu.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.