CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

18. 08. 2023

0 komentářů

Koruna v novém režimu: slabší a zranitelnější

 

Koruna má za sebou bouřlivé dva týdny, poté co se ČNB odhodlala k nečekanému kroku – formálně ukončila intervenční režim na podporu koruny, který byl v platnosti od května 2022. Připomeňme, že po dobu jeho trvání intervenovala ČNB v rozsahu přibližně 26 mld. euro, od října minulého roku však již na devizovém trhu aktivní nebyla. Trhům zjevně stačil samotný slovní závazek, díky čemuž se koruna dlouhé měsíce držela hluboko pod intervenční hladinou 24,70 EUR/CZK.

Loading



 

Ukončení intervenčního režimu je dle centrálních bankéřů čistě formální záležitostí a vlastně návratem k normálu. Tím je v případě ČNB režim řízeného floatingu, který ze své podstaty umožňuje centrální bance intervenovat v případě nenadálých kurzových výkyvů. Rozhodnutí interpretujeme také jako přípravu na první pokles úrokových sazeb na konci tohoto roku. Ve své podstatě se jedná o uvolnění měnových podmínek v ekonomice, neboť slabší koruna již jednoduše nebude tlumit dovezenou inflaci.

Co to vše znamená pro kurz koruny? Výhledově bude česká měna slabší a zranitelnější. Náš základní scénář předpokládá postupné oslabování koruny k úrovni 24,30 EUR/CZK na konci letošního roku. Prodejní tlaky by měly dále zesílit na začátku roku 2024, díky čemuž tuzemská měna zamíří k úrovni 24,60 EUR/CZK. Hlavním důvodem bude zužující se úrokový diferenciál mezi korunou a eurem/dolarem, jenž sníží atraktivitu koruny v očích zahraničních investorů.

Významnějšímu oslabení české měny by měly bránit lepšící se fundamenty tuzemské ekonomiky, především snižující se deficit na běžném účtu platební bilance a obnovení cenové stability. To by mělo, společně s impulsem v podobě klesajících sazeb na hlavních trzích, pomoci stabilizovat kurz koruny okolo 24,50 EUR/CZK ve druhé polovině roku 2024.

Celkově máme za to, že absence intervenčního závazku ČNB učiní korunu zranitelnější vůči výkyvům v globálním sentimentu. Koruna bude pravděpodobně citlivěji reagovat především na dění na hlavních trzích – zasedání centrálních bank, důležitá makro data nebo pohyby tržních sazeb. Po delší době může korunu intenzivněji zajímat také dění v regionu střední Evropy.

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *