Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Koruna před inflací lehce nervózní

Investice 11.07.2016 | 16:35 0 Komentářů

Na středoevropských devizových trzích se na úvod týdne žádný společný trend neprosazoval. Zatímco na polském zlotém jsou v pobrexitovské době stále patrné výprodejní tlaky, maďarský forint naopak i během dnešního dne mírně posiloval. Česká koruna byla tradičně nejméně volatilní měnou, když se její kurz nachází v samotné blízkosti úrovně kurzového závazku. Přesto byla na domácím devizovém trhu patrná určitá ostražitost před zítřejšími inflačními čísly za červenec. 

V souladu s pohledem ČNB totiž i náš odhad ukazuje na nulový meziměsíční i meziroční růst spotřebitelských cen za červenec. Poprvé po dvou letech by tak měla být inflace nulová. Zatímco ceny pohonných hmot pravděpodobně významně vzrostly kvůli zdražení ropy a slušná domácí poptávka stála zřejmě i za růstem jádrových cen, ceny potravin podle týdenních šetření výrazně poklesly.
Naše dlouhodobější prognóza ovšem ukazuje, že bychom se měli pohybovat v blízkosti lokálního dna. Zejména ve druhé polovině roku by inflace hlavně kvůli bazickému efektu měla zrychlit. Kromě inflace se zítra dočkáme červnových čísle z trhu práce. Podíl nezaměstnaných zřejmě v červnu dále klesl na 5,3 % z květnových 5,4 %. Nicméně hlavně kvůli sezónnosti. Je totiž zjevné, že po sezónním očištění už je míra nezaměstnanosti tak nízká, že prostor pro její výraznější pokles je limitovaný. Navíc se může projevovat určité zpomalení hospodářského růstu z prvních měsíců letošního roku.
JAN VEJMĚLEK
Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.