Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Konec nadějí na oživení ve tvaru V?

Vývoj ekonomiky 21.08.2020 | 12:55 0 Komentářů

Srpnové výsledky podnikatelských nálad mluví jasně – není na místě těšit se na rychlé a svižné oživení ve tvaru jednoduchého V. První odhad indexu podnikatelské nálady PMI za srpen v eurozóně poklesl z červencových 54,9 bodu na 51,6 bodu. Oživení z historicky nejhlubšího propadu evropské ekonomiky tak ve třetím kvartále nebude asi nijak oslnivé. Co je na vině?

Především přetrvávající nejistota ohledně dalšího vývoje epidemie a utahování karanténních opatření v řadě evropských zemí (na prvním místě ve Španělsku). To se podepsalo na viditelném zhoršení nálady zejména v sektoru služeb (obchod, doprava, cestovní ruch). Na druhou stranu pozitivní zprávou je, že nálada v průmyslu zaznamenala další vylepšení. Na druhou stranu produkce v průmyslu roste po skutečně masivních propadech a její úroveň tak ještě v řadě odvětví zůstane dlouhou dobu pod úrovní roku 2019. I proto napříč průmyslem i službami podniky dál plánují snižovat stavy zaměstnanců, a to nehledě na pokračující nárůst nových objednávek. Velkou neznámou v řadě evropských zemí včetně Česka navíc na podzim bude konec řady mimořádných opatření, zejména odkladů splátek úvěrů a plateb daní. To může náladu mezi podniky ještě zhoršit…

Je otázkou, jestli slabší PMI dokážou zastavit pokračující hlad investorů po rizikových aktivech a zisky eura na frontě s dolarem. Překvapení zatím nebylo nijak výrazné, pokud by však v září nálada mezi podnikateli dál skomírala, bude euro jen těžko pomýšlet na další zisky a atak psychologické úrovně 1,20 EUR/USD.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.