CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

14. 02. 2022

0 komentářů

KOMENTÁŘ: Ukrajina může zpomalit celou Evropa. Jistotu udrží dolar či švýcarský frank

 


 

Nejistota a hrozba válečného konfliktu na Ukrajině způsobuje kolísání trhů s cennými papíry, které může skončit až zpomalením ekonomického růstu v Evropě. Větší jistotu poskytnou státní dluhopisy, globální investování nebo americký dolar či švýcarský frank. 

Pokud dojde ke konfliktu, pocítí to nejvíce okolní země a regiony, a to nejen na burze, ale i v měnové nestabilitě. Výsledkem bude výrazná volatilita na trzích. Investoři začnou prodávat akcie a investovat do bezpečnějších aktiv a státních dluhopisů. V době geopolitických problémů hledají investoři ochranu v podobě investic do měn, především amerického dolaru a švýcarského franku.

Bude pokračovat růst cen energií hlavně v Evropě, což firmám zvýší náklady, a tím zpomalí ekonomický růst. Na americký a globální trh volatilita v případě konfliktu dorazí také, ale s výrazně menší silou.

Dlouhodobé investování snižuje riziko

Nejlepší ochrana před zvýšenou volatilitou je dlouhodobé investování. V době blížícího se válečného konfliktu na Ukrajině se vyplatí preferovat globální, případně britské či americké trhy. Investoři by však neměli propadat panice. V případě větších propadů nabízí trh příležitost k nákupu akcií ve slevě.

REKLAMA

Útok na Pearl Harbor způsobil propad o jednu pětinu

Historicky se můžeme podívat na chování trhů v době válečných konfliktu mezi lety 1941 až 2021. Největší propad hlavního burzovního indexu S&P nastal při útoku na Pearl Harbor. Trh tenkrát klesl o 20 % a vrátit se zpět na původní hodnoty až za 307 dní. Pro představu, v průměru v období 1941 až 2021 index poklesl o 4,6 % a vracel se zpět za 43,2 dní.

Investiční stratég Jan Sušánka ze společnosti Sušánka & partneři

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022