Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Komentář České bankovní asociace k vývoji hypotečního trhu 2/2020

BankyBydlení 18.03.2020 | 12:35 0 Komentářů

Únor letošního roku byl zajímavý z několika důvodů. Prodeje z hlediska objemu ve výši 18,6 mld. Kč byly rekordní. I počet kusů přes 7 tis. byl vysoký, a i ten se blížil nejlepším výsledkům v historii v r. 2017. Po poklesech, které trvaly celý loňský rok, úroková sazba hypotečních úvěrů vzrostla druhý měsíc za sebou na 2,42 % p.a. * Takže po slabších výkonech v r. 2019 přišlo oživení trhu, kterému nezabránil ani růst sazeb. Je ovšem korektní poznamenat, že trh reaguje na vývoj úrokových sazeb v objemech i kusech vždy s určitým zpožděním.

Co se teď bude dít s trhem při koronavirové epidemii? Je jednoduché se shodnout, že trh půjde dolů. V objemech, kusech i sazbách. Banky si teď všechny lámou hlavu, jak bude ten propad veliký. Ještě začátkem března se epidemie na výsledcích nijak neprojevovala. O to složitější je odhadnout, jak dopadne březen a další měsíce.

Pokud se ukáže, že kulminace epidemie bude v polovině dubna, mohl by se koncem dubna obnovit obchod a začít se vracet do normálu. To by znamenalo, že produkce by vypadla na 6 až 7 týdnů. To by bylo velmi nepříjemné, ale nebylo by to fatální. Věřím tomu, že to tak bude.

ČNB vydala trhu razantní signál snížením svých sazeb. V kombinaci se zvýšenou snahou bank získat z menšího koláče nějaké klienty, se trend obrátí a úrokové sazby hypotečních úvěrů půdou dolů.

Autor: Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA

 

(*Autor vycházel z dat FIncentrum hypoindex únor 2020 dostupných zde: http://www.hypoindex.cz/)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.