CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

10. 08. 2020

0 komentářů

Komentář Accenture: Korona a daně

 

Plánované snížení daně z příjmu v ČR až na 15 % je vítané oživení pro všechny zaměstnance, které trápí dopady koronaviru na ekonomiku. Jedná se také o velmi vděčné téma pro diskuzi o oživení ekonomiky. Je důležité ovšem zmínit, že tvrzení o vysoké dani z příjmů jsou v evropském měřítku nepřesná, jelikož se Česko pohybuje pod průměrem evropské osmadvacítky.

Loading



 

Daň z příjmů v Evropě

Zdroj: https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/economic-analysis-taxation/data-taxation_en 

 

Navíc, i s ohledem na dopady na ekonomiku je prokazatelné, že snížení daně z příjmu má pozitivní i negativní dopady. Na jednu stranu je tu pozitivní dopad na rodinné rozpočty, což se odráží v následném zvýšení úspor a investic (substituční efekt). Na stranu druhou ovšem poměrné zvýšení rodinných příjmů povede k tomu, že část populace omezí svou ekonomickou činnost, a tudíž sníží pozitivní dopad snížení daní na ekonomiku (příjmový efekt). Pozitivní dopad snížení daně z příjmů tak není prokazatelný, a navíc, pokud není doprovázen ekvivalentním snižováním výdajů, vede k vyššímu deficitu státního rozpočtu.

REKLAMA

Tento tah spojený s odhadovaným poklesem ekonomiky až o 14 % (dle odhadu ČNB na základě spotřeby elektrické energie v červenci) tedy může znamenat akceleraci snížení státních příjmů v období ekonomického poklesu.

Pozornost by tak měla být upřena na narovnání výpočtu základu pro daň z příjmu, tzv. super hrubé mzdy. Hlavní zaměření by se však mělo týkat transformace českého průmyslu na průmysl 3.0 za pomoci investic do vzdělávání a digitalizace veřejné správy.

Produktivita v Evropě 

Zdroj: https://tradingeconomics.com/country-list/productivity?continent=europe 

REKLAMA

Výsledkem bude nejen inovativní charakter českého průmyslu, ale také zvýšení produktivity, ve které Česko ztrácí za zeměmi jako je Estonsko či Dánsko, které mají výše uvedené oblasti jako prioritu již několik let.

Karel Kotoun, manažer Consulting & Strategy společnosti Accenture.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *