CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

02. 08. 2021

2 komentáře

Kolik nás stojí antivaxeři?

 

Média, sociální sítě, diskuze mezi známými či rodinou vedou často k výměně názorů ohledně očkování proti Covid-19. Lidé se začali rozdělovat na očkované a neočkované, na „normální“ a antivaxery. Diskutuje se o zdraví, vedlejších účincích, svobodné vůli a neočkovaní jedinci se začínají identifikovat jako utlačováni, zatímco nenávistné protesty upírají pozornost na výhody pro očkovaných. Opravdu jsou však očkováni lidé zvýhodňováni? A co ekonomické dopady? Kolik nás ještě bude negativní postoj odpůrců očkování? Jak tito lidé vlastně ovlivňují trhy?

Loading



 

Vypuknutí pandemie a akciové trhy

Vypuknutí pandemie koronaviru vedlo k synchronizovanému prodeji globálně rizikových aktiv, po němž následuje nerovnoměrné oživení mezi sektory a zeměmi. Oživení ekonomik států a akciového trhu záleželo na vyvážení sektorů zasažených pandemií, včetně leteckých společností, cestovního ruchu a energetiky, a odvětví, která těží z krize, především IT, komunikační služby, jakož i farmaceutické společnosti. Různorodé předpandemické složení akciového trhu vysvětluje většinu rozdílů ve výkonnosti akciových trhů v roce 2020.

Oznámení v polovině listopadu 2020 o úspěšném vývoji několika vakcín částečně mění vývoj v jednotlivých zemích. Zprávy o účinnosti a bezprostředním příchodu několika vakcín vedly k tomu, že od tohoto oznámení nastalo významné oživení v sektorech akciového trhu s vysokou dynamikou. Země s akciovými trhy, hlavně Španělsko, Itálie a UK, které zaostávaly za oživením, částečně proto, že mají menší podíl ve výše uvedených odvětvích „populárních“ během pandemie, těžily více z pozitivních zpráv o vývoji účinné vakcíny.

Delta může zmařit vše

REKLAMA

Vakcíny se staly světlem naděje v boji proti pandemii. Na scénu však přichází nová rychle se šířící mutace koronaviru –  Delta. Společnosti a lídři světových ekonomik se obávají nejhoršího a vyzývají lidi aby se daly očkovat, chránili tím nejen své zdraví, ale i zdraví jiných. Na druhé straně je třeba si uvědomit katastrofální dopady pandemie na ekonomiky států, některá odvětví a jednotlivé podniky. Nejvýrazněji propady ekonomiky za první kvartál roku 2021 v rámci EU měly Portugalsko a Španělsko. Podle amerického investora Warrena Buffetta nejistota spojená s pandemií koronaviru ani zdaleka neskončila. Nejhorší dopady měl šířící se virus na menší společnosti, kdežto větší podniky a nadnárodní firmy si vedly v globálu dobře.

Šíření dezinformací a antivaxeři zpomalují oživení

Kolik stojí jednotlivé státy boj s pandemií? UK vynaloženo miliardy liber na boj proti koronaviru a na ochranu ekonomiky. V prvním roce pandemie (od dubna 2020 do 2021) si půjčila vláda UK 299 miliard GBP, což je nejvíce od roku 1946. Dluhy budou promítat do zvyšujících se daní, proto je nutné, aby všichni přistupovali zodpovědně k šířící se epidemií. I americký prezident Joe Biden se tvrdě postavil vůči šíření lží o očkování a kritizoval hlavně sociální média za slabý boj proti šíření dezinformací.

Je očkovaný ve výhodě?

REKLAMA

Relativně příkladný a odpovědný občan je v konečném důsledku znevýhodněn. Přestože se chová podle všech pravidel, nechá se naočkovat, a doufá, že další lockdown nepřijde, a spolu s ním ani relativní ztráta příjmu – v konečném důsledku musí nést všechny ekonomické dopady. Každá jedna hospitalizace nemocného na Covid-19, každé jedno zatížení ekonomiky se rozdělí na konci mezi očkované i neočkované.

Lucia Žárska, ProfitLevel

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Honza

    2 srpna, 2021

    Děkujeme za ranní ideologické školení.

    Odpovědět

  • Pavel

    2 srpna, 2021

    jj, kolik jinak bych řekl inteligentních lidí mi už naposílalo hoaxy o očkování. Některé jsou tak blbé, že je neuvěřitelné, že tomu někdo věří.

    Na podzim bude veselo zase, žádné otevření ekonomiky, dokud nebude tvrdě vymáhána očkovací povinnost, což nastane nejdřív až po volbách.

    Do té doby nám ještě ti pitomci z, jak já říkám, „Delta force“, budou dost zavářet. Bohužel.

    Ale svobodu ohledně očkování bych bral i já. Ale ne u nakažlivých nemocí, ale třeba u Tetanu určitě. Pak sebou antivaxer někde flákne, odře si koleno a uříznou mu v lepším případě nohu, v horším zakalí. To je v pořádku, nemůže s sebou vzít nikoho dalšího. Ale u vysoce nakažlivé nemoci ta povinnost měla být už dávno…..

    Odpovědět