Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Kdy dojde býkům dech?

Editorial 27.04.2012 | 10:42 0 Komentářů

Zisky akciových trhů v posledních týdnech stály na dvou předpokladech. Solidní čísla z USA (především z trhu práce) se doplňovala s dobře rozjetou výsledkovou sezónou a jaksi přebíjela nervozitu pramenící z eurozóny. (Komentář ČSOB)

Tento příběh se ale dostává do úzkých – výsledková sezóna začne pomalu odeznívat, poslední čísla z amerického trhu práce vzbuzují obavy (žádosti o dávky v nezaměstnanosti zůstávají i po Velikonocích vysoko) a strach o osud eurozóny samozřejmě přetrvává. To včera potvrdila jednak mizerná čísla z Itálie a současně další snížení španělského ratingu.

Agentura S&P trochu překvapivě snížila Španělům rating podruhé v krátké době a znovu o dva stupně (na BBB-). Agentura je správně znepokojena především nepřiznanými ztrátami v bankovním sektoru.
Bruselem stanovený cíl pro deficit veřejných financí (3 % HDP) Madrid bohužel od řešení nákladných problémů bank odrazuje. Současně je plánovaná natolik tvrdá fiskální askeze , že v tomto a především v nadcházejícím roce ekonomiku udrží v recesi. To pročištění problematických bank jenom prodraží. Pod vlivem úsporných kroků se zhoršuje situace také v Itálii. Včera překvapivě propadla italská podnikatelská nálada na nejnižší úrovně od října 2009. Uvidíme, jak se v takovém prostředí dnes Italům budou prodávat nové dluhopisy…

Ať už ale italské aukce dopadnou jakkoliv, optimismus posledních týdnů nestojí na pevných nohou. I když akciové trhy dál rostou, objemy spíše klesají a býci mohou v nadcházejících seancích rychle ztratit dech.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.