Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Kdo dostal peníze z vládní pomoci AIG?

The Wall Street Journal oznámil v pátek 6. března, že zhruba 50 mld. USD z celkové vládní pomoci AIG ve výši 175 mld. USD bylo použito na platby nejméně 24 finančním institucím v USA a ve světě. Které to byly? (Andrej Kohút, Capital Partners)

The Wall Street Journal uvedl, že mezi společnostmi, které inkasovaly platby od AIG v období září – prosinec 2008, tj. v období, kdy pojištovna dostávala první finanční pomoc od vlády USA, byly Goldman Sachs, Deutsche Bank, Merrill Lynch, Societe Generale,Calyon, Barclays, Rabobank, Danske, HSBC, Royal Bank of Scotland, Banco Santander, Morgan Stanley, Wachovia, Bank of America a Lloyds.

US FED odmítl zveřejnit tento seznam derivátových protistran a řekl jenom, že protistran bylo příliš mnoho, a to z celého světa. Více Chairman FED Donald Kohn řekl, že smyslem pomoci AIG nebyla ochrana jejich finančních partnerů, ale ochrana před potenciálním šířením AIG viru.

Deník citoval utajenou zprávu, podle které měly Goldman Sachs a Deutsche Bank inkasovat každá 6 mld. USD ve zmiňovaném období.  Evropa byla velmi angažovaná v obchodech s AIG, a její potenciální pád by měl na evropský finanční systém významný dopad.

Jako součást pojišťovacích obchodů bylo i pojišťování hypoték poskytnutých třetími stranami, tj. bankami. Kolaps hypotečního trhu poslal ceny nemovitostí dolů a pojišťovna se díky značnému poklesu cen aktiv dostala do vážných problémů. US FED se dostal do situace, kdy musel zvažovat, jak velký risk by byl nechat AIG bez pomoci. Došel k závěru, že není jiné možnosti než napumpovat veřejné peníze do pojišťovny a zabránit kolapsu celého finančního sektoru nejenom v USA, ale po celém světě.

Eric Dinallo, superintendant New York State´s Insurance Department uvedl, že obchodní model AIG byl špatný a bylo to podle něho zahráváni si s cizími penězi.

Američtí právníci kritizují FED za utajování seznamu obchodních partnerů AIG. Richard Shelby, vlivný republikán v bankovním výboru poznamenal, že FED může utajovat svůj seznam po určitou dobu, ale ne donekonečna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.