CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

03. 02. 2012

2 komentáře

Kamil Durčák: Na změnu penzijního fondu mají lidé jen týden

 


 

Důležitým bodem v cestě důchodové reformy bylo zveřejnění příslušných zákonů ve Sbírce zákonů. Dne 28. 12. 2011 vstoupily v platnost zákony č. 426/2011 Sb. a 427/2011 Sb. resp. Zákon o důchodovém spoření a Zákon o doplňkovém penzijním spoření. K tomuto datu se váže možnost v podobě přestupu mezi stávajícími penzijními fondy. Účastníci připojištění mohou změnit svůj fond nejpozději do 28. února. Konec měsíce je však termínem doručení žádosti na původní penzijní fond. Jelikož musí být doručena nejprve na nový fond, je nutné zaslat žádost s předstihem. Za krajní datum považujeme 10. únor 2012.

Účastnický či transformovaný fond

Další možnost změnit svůj penzijní fond nastane po spuštění penzijní reformy, tedy od 1. 1. 2013. Tento krok už ovšem bude podle nových pravidel hry. Všichni stávající účastníci penzijních fondů totiž budou automaticky převedeni v rámci penzijní společnosti do takzvaného transformovaného fondu. Zde jim budou zachovány veškeré podmínky, za kterých uzavírali své smlouvy o připojištění v minulosti. Vztahuje se to zejména ke stávající hladině zhodnocení prostředků v rámci 1 až 3 % ročně. Takto nízké výnosy jsou daní za to, že jsou penzijní fondy povinné vykazovat každý rok kladné zhodnocení. K orientaci, zda vstup do účastnického fondu je či není výhodný, doporučujeme využít speciální penzijní kalkulačky či rady finančního poradce.

Kdy je vhodný přestup

Jakmile dojde k převodu, budou mít účastníci dvě možnosti. Mohou buď zůstat v transformovaném fondu do doby nároku na penzi, nebo přestoupit do některého z účastnických fondů. Důležitý je fakt, že během spoření bude spořícím dovoleno přestupovat mezi jednotlivými penzijními strategiemi. Jako vhodný postup se nabízí začít s fondem rizikovějším a výše výnosovým. Postupně, po nashromáždění dostatečného množství peněz, přejít k fondu s rizikem nižším.

REKLAMA

V RENTIA, divizi AWD ČR, panuje obecný názor, že lidem krátce před důchodem se vstup do tohoto systému příliš nevyplatí. Naopak mladým lidem může jejich prostředky po dobu, kdy budou ekonomicky aktivní, zajímavě zhodnotit.

Čtyři investiční strategie

Lidé budou mít možnost volby mezi čtyřmi investičními strategiemi. Na jedné straně konzervativními a na straně druhé rizikovějšími, které však zpravidla nabízí vyšší potenciál zhodnocení. Mezi investiční strategie tohoto typu řadíme například nákupy akcií.

Nově již však nebude platit pro všechny účastnické fondy povinnost vytvoření alespoň nulového zhodnocení. Jinými slovy – cenou za rizikovější investice, které v konečném důsledku budou pravděpodobně zhodnocovat majetek účastníků větší mírou, bude nebezpečí krátkodobých propadů hodnoty penzijních fondů. Zhodnocení fondů se může pohybovat například v rozpětí –10 až +10 %.

REKLAMA

V RENTII, divizi AWD ČR, vznik druhého pilíře chápeme jako nezbytný krok k zajištění životaschopnosti penzijního systému v ČR. Kladně hodnotíme jakýkoliv počin, který bude znamenat přesun hospodaření s těmito prostředky směrem k občanům, zejména v této době, kdy se ukazuje, jak špatným hospodářem stát umí být. V současné chvíli je pro účastníky nová penzijní reforma zejména podnětem ke zhodnocení, zda jsou spokojeni se svým stávajícím penzijním fondem. Pokud nejsou, mají posledních několik týdnů na změnu.

Autorem komentáře je Kamil Durčák, produktový manažer RENTIA, divize AWD ČR.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Poplatky penzijních společností: Zákon stanovil laťku

Penzijní společnosti se pustily do zápasu o klienta. Na straně poplatků se ovšem o příliš významný boj nejedná. Zákon je stanovil hodně striktní, a tak není moc kam klesat. Přesto se najdou výjimky. Ovšem zaplatit můžete i víc, než kolik říká zákon – a to vše legálně. Jak?

Text: Petr Zámečník

12. 02. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Lenka

    4 února, 2012

    Autor ve svém článku neuvádí celou pravdu – pokud chcete začít spořit ujednoho z větších fondů ( což je vzhledem k nadcházejícím změnám bezpečnější)výpověď stačí ověřenou v originále doručit rovnou na původní fond, není třeba posílat přes fond nový! Tuto obstrukci má na trhu jen jeden malý fond, který chce tuto výpověď dostat nejdříve na svou adresu a pak teprve posílá ke konkurenci…

    Odpovědět

  • Milan

    9 února, 2012

    Např. Allianz PF potřebuje výpověď a žádost o převod z důvodu, aby mohl vystavit souhlas s převodem. Jde to však vyřešit způsobem, že výpověď se doručí původnímu fondu a do Allianz PF se pošle jen kopie výpovědi.
    Rentia prostě vypustila do světa nepřesnou informaci a už ani raděj nepátrám po tom proč :-)

    Odpovědět