Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Jiří Rusnok připustil prodloužení kurzového závazku

Banky 07.01.2016 | 10:02 0 Komentářů

Kandidát prezidenta Miloše Zemana na guvernéra České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok připustil možnost prodloužení režimu devizových intervencí až do roku 2017. Jde tak proti vůli prezidenta, který si přeje ukončení intervencí co nejdříve.   

Podle Jiřího Rusnoka bude opuštění intervenčního režimu možné až ve chvíli, kdy bude inflace směřovat nad dvouprocentní cíl. Zároveň se může podle něj stát, že bude potřeba vyčkat na ukončení podpůrné politiky Evropské centrální banky (ECB), které posunula termín na březen 2017. Uvedl to v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

„V tuto chvíli se zdá, že se spíše zvýšila pravděpodobnost pozdějšího opouštění kurzového závazku, tedy zhruba na počátek roku 2017,“ řekl Jiří Rusnok, který pravděpodobně bude příštím guvernérem ČNB. „Abych měl jistotu, že střílím do cíle, budu radši, když mi měřidlo ukáže, že střílím trošku nad cíl,“ dodává.

„Jiří Rusnok v tuto chvíli musí zastávat oficiální komunikaci banky ohledně termínu ukončení kurzového závazku,“ míní Jakub Seidler, hlavní ekonom české ING Bank, a dodává: „Vzhledem k personálním změnám v bankovní radě však stále nemůže být vyloučeno ukončení režimu kurzového závazku v druhé polovině tohoto roku.“

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.