CZK/€ 25.015 -0,32%

CZK/$ 22.963 -0,97%

CZK/£ 29.709 -0,84%

CZK/CHF 25.940 -1,03%

15. 05. 2024

Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls. Kam až se česká měna podívá?

 

Přibližně rok trvající trend slábnoucí koruny je u konce. Za poslední měsíc posílila česká měna vůči euru přibližně o tři procenta až na aktuálních 24,80 EUR/CZK. Dle našeho názoru má koruna to nejhorší již za sebou. A přestože může krátkodobě ustřelovat ke slabším úrovním, své zisky si koruna nejen udrží, ale může je na horizontu příštích 12-18 měsíců i dále rozšiřovat.

Loading



 

Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemských sazeb. ČNB vyrukovala s novou „jestřábí“ prognózou, která počítá na konci roku s podstatně vyšší repo sazbou na úrovni 4,4 % (oproti 3 % v zimní prognóze). V podobných intencích zaceňuje další kroky centrální banky i korunová křivka. Co je důležité, mezi centrálními bankéři panuje po dlouhé době souznění jak s vlastní prognózou, tak tržním očekáváním.

S opatrnějším snižováním sazeb ČNB počítáme i v našem aktualizovaném výhledu. Centrální banka bude dále snižovat úrokové sazby tempem 25bps, což na konci roku implikuje základní sazbu na úrovni 4,0 % a terminální úroveň 3,5 % v prvním čtvrtletí 2025. Překvapivě vysoká inflace za duben šla sice do značné míry za volatilními potravinami (jádrová inflace mírně poklesla), z psychologického pohledu nicméně může jít o další argument ve prospěch opatrnějšího postupu.

Vyšší očekávané sazby v Česku jsou hlavním důvodem, proč zůstává koruna imunní vůči razantnímu přehodnocení očekávané trajektorie sazeb v USA a eurozóně. V tomto roce počítají trhy již pouze s 50bps snížením sazeb v USA (start v září), resp. 75bps v eurozóně (červen), avšak rizika jsou vychýlená ve prospěch vyšších úrokových sazeb po delší dobu.

My nadále počítáme s pozvolným posilováním koruny – na konci letošního roku očekáváme kurz poblíž 24,70 EUR/CZK, v tom příštím pak 24,10 EUR/CZK. V tomto roce by měla koruna držet dobyté pozice spíše než mohutně rozšiřovat své zisky, a to i kvůli našemu očekávání o něco agresivnější ČNB. V delším horizontu ale sázíme na lepší domácí fundamenty – příkladem budiž návrat běžného účtu platební bilance, důležitého fundamentálního determinantu koruny, zpět do přebytkové pozice (na bázi 12M klouzavého průměru).

REKLAMA

Pokud by měla koruna dále posilovat, ČNB může přistoupit ke svižnějšímu poklesu sazeb. Alespoň tak hovoří citlivostní scénář centrální banky – při 3% posílení koruny by měla ČNB zareagovat snížením sazeb lehce pod 4 % na konci roku. V současnosti je koruna na úrovni 24,80 EUR/CZK o cca 2 % silnější než implikuje prognóza. Z pohledu bankovní rady odhadujeme práh bolesti v rozmezí 24,00-24,50 EUR/CZK, které by mohlo centrální banku přimět snižovat sazby o něco razantněji.

Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Loading


Související články

Komentář: Americká cla a vývoj v Evropě zesílí volatilitu na trzích

Pro trhy je v současné době charakteristická zvýšená volatilita. V USA k tomu přispěly především rostoucí obavy o vývoji americké ekonomiky, zejména v návaznosti na nevyzpytatelná a často si odporující prohlášení prezidenta Trumpa ohledně zavedení cel. To spolu se slabými ekonomickými údaji vedlo k dalšímu oslabení amerických akcií, přičemž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 03. 2025

DOGE Elona Muska: Nová éra pro akciové a kryptoměnové trhy?

Elon Musk je již dlouho známý svou schopností narušovat průmyslová odvětví, od elektromobilů se společností Tesla až po průzkum vesmíru se společností SpaceX. Nyní jeho nejnovější iniciativa, Department of Government Efficiency (DOGE), vyvolává otázky, jak by mohla změnit podobu akciového trhu i trhu kryptoměn. Zatímco cílem DOGE […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2025

Světový trh s dluhem se otřásá, kvůli šoku ze zadlužování Německa

Včerejší masivní výprodej německých dluhopisů otřásá s trhy dnes již celosvětově. Například náklady půjčování japonské vlády narostly nejvýše za posledních více než deset let. Výnos desetiletého japonského dluhopisu dnes poskočil až na 1,5 procenta, nejvýše od června 2009. Náklady půjčování narůstají také vládám v Austrálii, na Novém Zélandu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 03. 2025