CZK/€ 25.375 -0,26%

CZK/$ 23.368 -0,07%

CZK/£ 30.067 -0,13%

CZK/CHF 26.446 -0,64%

30. 07. 2020

0 komentářů

Jak se proinvestovat z krize?

 

Z krize se musíme proinvestovat, často říkají nejen čeští politici. Zní to pěkně, ale nemusí to být ve finále nic jednoduchého.
Investice mají na rozdíl od spotřeby domácností nebo vlády hned dvojí pozitivní efekt. Nejprve podobně jako spotřeba podporují poptávku – investující firma tím, že staví nebo nakupuje stroje, jednoduše utrácí peníze a dává “okamžitě” práci řadě jiných firem v dalších odvětvích (například ve stavebnictví). Ne každá nová poptávka ovšem podpoří českou ekonomiku stejně. Důležité je, jaké navazující obory ovlivní. Klíčové je, kolik benefitující firmy vytvoří přidané hodnoty v Česku a kolik z ní nakonec rozdělí mezi zaměstnance na mzdách, které oni zase mohou utratit za nové zboží a služby. Jednoduše řečeno, je velký rozdíl mezi investicí, která znamená nákup drahého stroje vytvořeného z větší části firmami v Německu a v Číně a mezi investicí, která znamená výstavbu nové výrobní haly menší domácí stavební firmou zaměstnávající domácí stavaře. Obecně v Česku bohužel platí, že investice jsou hodně dovozně náročné a velká část přidané hodnoty jednoduše tak mizí v zahraničí. Multiplikační efekty investic jsou proto na rozdíl od spotřeby domácností nebo vlády jednoduše nižší. To však neznamená, že bychom měli hned zavrhnout myšlenku se z krize “proinvestovat” a nahradit ji vizí “z krize se projíst”. Investice mají totiž na rozdíl od spotřeby i druhý pozitivní efekt, nejen že okamžitě zvyšují poptávku, ale zadělávají na trvale vyšší růst v budoucnu. Vytvářejí zpravidla buď úplně nové výrobní kapacity, nebo přispívají k efektivnějšímu využití těch stávajících. Ať tak nebo tak, na rozdíl od spotřeby také v delším období posilují nabídkovou stranu ekonomiky. A i zde platí, že není investice jako investice. Česko podobně jako všechny ostatní evropské země stojí zejména o investice do odvětví s vysokou přidanou hodnotou – nechceme být “montovnou”, ale “inovačním mozkem” Evropy. Takových investic, ať už domácích nebo zahraničních, je ovšem jako šafránu. A nárůst nezaměstnanosti nás pravděpodobně donutí trochu snížit nároky a vzít na milost i investice vytvářející méně kvalifikovaná pracovní místa. Pracovní trh se totiž pomalu začne probouzet do nové reality, ve které zejména méně kvalifikovaní zaměstnanci začnou tahat za kratší konec provazu…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading



 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Analýza: Přijde vlna, která zničí krásný hrad z písku?

S nástupem 3. čtvrtletí je hospodářský růst i nadále robustní. Sektory jako obrana, AI a výroba léků proti obezitě zažívají boom a ceny aktiv dosahují absolutního maxima. Nemohou však naši křehkou ekonomiku podobnou písečnému hradu zničit faktory jako neudržitelné americké fiskální výdaje, geopolitické šoky či neveselé demografické trendy?

Text: Redakce

25. 07. 2024

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *