CZK/€ 23.645 -0,11%

CZK/$ 21.991 -0,15%

CZK/£ 27.241 -0,06%

CZK/CHF 24.364 +0,16%

07. 07. 2020

0 komentářů

Jak se ekonomika vzpamatovává z karantény

 


 

Tento týden bude ve znamení nových reálných dat z ekonomiky, která ukážou, v jakém stavu se nacházely největší odvětví po začátku uvolňování restriktivních opatření zaměřených na boj s koronavirem, a to nejenom u nás, ale i v blízkém okolí. Už včera se trhy měly možnost podívat na vývoj nových zakázek v německém průmyslu, který byl v důsledku své exportní orientace koronakrizí zasažen extrémně silně. Květnová data naznačují, že z nejhoršího je německý průmysl už venku, avšak k předkrizové úrovni zakázek má stále ještě velmi daleko. Proto lze více než desetiprocentní meziměsíční nárůst objednávek jistě uvítat, avšak současně se nedá přehlédnout, že jsou stále o téměř 30 % pod úrovní loňského května nebo o 31 % pod únorovou hodnotou. V případě automobilového průmyslu, jehož dodavatelské řetězce sahají i do ČR, byly květnové zakázky v podstatě jen poloviční.

Jak si vedl průmysl v květnu, kdy se už postupně rozběhla výroba všech tří tuzemských automobilek, se dozvíme už dnes. Meziroční čísla by už neměla po dubnovém třetinovém propadu snad nikoho vyděsit, takže tím podstatným bude, do jaké míry se situace v největším odvětví zlepšila ve srovnání s předchozím měsícem. A možná ještě podstatnější bude, jak vypadaly zakázkové knihy průmyslových firem. Už z dřívějších průzkumů totiž vyplývalo, že nálada v průmyslu se sice vrací k předkrizovým (byť i tak slabým) úrovním, avšak spíše díky úlevě a nadějím vkládaným do dalších měsíců a nikoliv v důsledku hrnoucích se objednávek.

Ve čtvrtek by měly přijít na řadu statistiky z českého trhu práce, který zatím velkou vlnu propouštění nezaregistroval, ať už v důsledku vyčkávání firem podpořených kurzarbeitem nebo odchodu zahraničních agenturních zaměstnanců. Přesto by červnová čísla mohla více napovědět, s jak velký problémem má ČR na tomto poli asi počítat. Nepůjde pouze o počty nezaměstnaných, ale i o volná pracovní místa, jejichž počet se postupně zmenšuje. Pokud by údaje MPSV ještě doplnilo o počty podpořených míst v rámci programu Antivirus, byl by to téměř dokonalý obrázek současného stavu.

Česká data v pátek završí inflace, která se oproti dřívějším očekáváním stále ještě drží v důsledku zdražování potravin výše. I když i červnová data budou nejspíš dál na horní hranici tolerančního pásma ČNB, pokles inflace ve druhé polovině roku je v podstatě téměř jistý. Z pohledu centrální banky však možná tentokrát sehrají větší roli právě výše uvedená data z české i evropské ekonomiky, která budou formovat její novou prognózou, nad níž se bude bankovní rada rozhodovat o nastavení měnové politiky už začátkem srpna.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *