Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Jak se ECB popere s námitkami německých ústavních soudců?

Vývoj ekonomiky 03.06.2020 | 18:15 0 Komentářů

Na čtvrtečním zasedání ECB bude jedním z “nejžhavějších témat” přestřelka mezi Frankfurtem a Karlsruhe – přesně řečeno mezi Evropskou centrální bankou a německým ústavním soudem.

Podle německých soudců program nákupu aktiv (PSPP) narušuje princip proporcionality. Jednoduše řečeno, ECB touto politikou překračuje to, co je nezbytně nutné k naplnění jejího zákonného cíle – cenové stability. Němečtí soudci chtějí, aby ECB lépe zdůvodnila, proč jsou její kroky “nezbytné” k dosažení inflačního cíle. Problém je, že německý ústavní soud nemá nad ECB žádnou pravomoc – ta je odpovědná Evropskému parlamentu a Evropskému soudnímu dvoru, který program v roce 2018 posvětil. Na druhou stranu, pokud požadavky německých soudců nebudou vyslyšeny, mohou soudci zatrhnout německé Bundesbance účast v programu. A to už by pro ECB byla hodně hořká pilulka.

Jak se tedy postaví k řadě zvídavých dotazů ve čtvrtek šéfka ECB Christine Lagardeová? Pravděpodobně bude držet dosavadní tvrdou linii – ECB je podle rozhodnutí Evropského soudního dvoru v pořádku. Může dojít k tomu, že Christine Lagardeová některé argumenty jednoduše zopakuje. Vstřícným gestem ze strany Frankfurtu může být teoreticky nakonec otevřenější a transparentnější komunikace – kterou ECB připraví v rámci probíhající strategické revize měnové politiky. Jakékoliv ústupky z přijatého programu PSPP ale nečekáme…

Přímé komunikaci (třeba i přes média) s německým ústavním soudem se ale bude chtít Christine Lagardeová vyhnout. Míč v tomto případě zůstane na straně Bundesbanky, která bude mít nelehkou situaci obhájit proporcionalitu v rámci Bundestagu. Bundesbanka i Bundestag se totiž na rozdíl od ECB musí rozhodnutí německých ústavních soudců podvolit.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.