CZK/€ 23.645 -0,11%

CZK/$ 21.991 -0,15%

CZK/£ 27.241 -0,06%

CZK/CHF 24.364 +0,16%

03. 06. 2020

0 komentářů

Jak se ECB popere s námitkami německých ústavních soudců?

 

Na čtvrtečním zasedání ECB bude jedním z “nejžhavějších témat” přestřelka mezi Frankfurtem a Karlsruhe – přesně řečeno mezi Evropskou centrální bankou a německým ústavním soudem.

Podle německých soudců program nákupu aktiv (PSPP) narušuje princip proporcionality. Jednoduše řečeno, ECB touto politikou překračuje to, co je nezbytně nutné k naplnění jejího zákonného cíle – cenové stability. Němečtí soudci chtějí, aby ECB lépe zdůvodnila, proč jsou její kroky “nezbytné” k dosažení inflačního cíle. Problém je, že německý ústavní soud nemá nad ECB žádnou pravomoc – ta je odpovědná Evropskému parlamentu a Evropskému soudnímu dvoru, který program v roce 2018 posvětil. Na druhou stranu, pokud požadavky německých soudců nebudou vyslyšeny, mohou soudci zatrhnout německé Bundesbance účast v programu. A to už by pro ECB byla hodně hořká pilulka.

Jak se tedy postaví k řadě zvídavých dotazů ve čtvrtek šéfka ECB Christine Lagardeová? Pravděpodobně bude držet dosavadní tvrdou linii – ECB je podle rozhodnutí Evropského soudního dvoru v pořádku. Může dojít k tomu, že Christine Lagardeová některé argumenty jednoduše zopakuje. Vstřícným gestem ze strany Frankfurtu může být teoreticky nakonec otevřenější a transparentnější komunikace – kterou ECB připraví v rámci probíhající strategické revize měnové politiky. Jakékoliv ústupky z přijatého programu PSPP ale nečekáme…

Přímé komunikaci (třeba i přes média) s německým ústavním soudem se ale bude chtít Christine Lagardeová vyhnout. Míč v tomto případě zůstane na straně Bundesbanky, která bude mít nelehkou situaci obhájit proporcionalitu v rámci Bundestagu. Bundesbanka i Bundestag se totiž na rozdíl od ECB musí rozhodnutí německých ústavních soudců podvolit.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading



 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *