CZK/€ 23.655 -0,13%

CZK/$ 21.982 -0,78%

CZK/£ 27.533 -0,24%

CZK/CHF 24.244 -0,36%

26. 11. 2021

0 komentářů

Jak ochránit úspory před inflací? Řešením mohou být investice do fondů kvalifikovaných investorů

 

Finanční odborníci očekávají zrychlení inflace. Jak můžeme úspory před inflací ochránit? Odpovědí může být investování s fondy kvalifikovaných investorů.

Loading 

Dopady přehřáté globální ekonomiky, která je brzděna nedostatkem surovin, čipů, stavebního materiálu, energetickou a logistickou krizí, se negativně odráží i na finančních trzích. Rychle se ukazují rizika investic do dluhopisů nesoucích vysoký úrok s nízkou kreditní kvalitou. Jde o tzv. junk bondy neboli „prašivé“ dluhopisy bez kreditního ratingu.

Krachy velikánů a zmařené investice

Důsledky jsou jasné, nekryté rizikové investiční projekty rychle krachují, ať v lokálním měřítku hovoříme o společností ARCA Pavola Krúpy a dluhopisech České Lithium, nebo konci jednoho z největších hráčů Bohemia Energy.

Ve formě není ani samotná ekonomika České republiky. Stimuly ekonomiky odcházející vlády financované dluhem zvyšují inflační tlaky a nutí centrální banku rychle zvyšovat úrokové sazby. Tato kombinace způsobila, že za poslední rok mají české státní dluhopisy v lokální měně nejhorší výsledek z Evropské unie. Výnosová prémie u střednědobých dluhopisů oproti těm německým vzrostla na 22leté maximum.

Vlnobití zažívají i světové finanční trhy. I když investování do akcií stále patří mezi jednu z nejoblíbenějších forem zhodnocování peněz, americké akcie oscilují na historickém maximu. Někteří experti ovšem varují, že jsou nadhodnocené a lze očekávat korekci. Je teď ten správný čas sbalit peníze a utéct, nebo je taktičtější pozice držet?

REKLAMA

Mnohaletý růst indexů samozřejmě způsobuje mezi investory nervozitu. Carl Icahn říká, že akciový trh musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz a takový Michael Burry (Big Short) je rovněž nějaký neklidný. Nicméně, nevýhoda korekce (nebo dokonce medvědího trhu) je v tom, že když ji všichni očekávají, tak zcela logicky nepřijde. Stojí vám ale takové riziko za to?

Hrozba neregulovaných společenství

Na investory a držitele finančních prostředků v hotovosti se tak zákonitě valí myšlenky: „Kam s mými penězi, aby neztrácely na hodnotě a nepřišel jsem o ně?“ Na finančním trhu není úplně jednoduchá orientace, ale odpovědí by měly být regulované investiční fondy a společnosti. Bohužel se na kapitálovém trhu můžete setkat s mnoha nešvary neregulovaných investičních spolků. Co patří mezi jejich praktiky?

Při distribuci korporátních dluhopisů často nabízejí dluhopisy spíše malých a středních firem bez delší historie. Samotný prodejní proces kolikrát zajišťuje subjekt mimo investiční poradenství a následný nabízený standardizovaný výnos nezohledňuje skutečnou rizikovost dluhopisy – téměř všechny korporátní dluhopisy jsou nabízeny s výnosem 6,5 – 7,5 %.

Častým jevem jsou i nedostupné informace o hospodaření emitenta, tj. o společnosti, která si peníze půjčuje. Dalším atributem bývá i absence nebo nízká kvalita závazků emitenta vůči investorům nebo absence nebo vágní popis účelu vydání dluhopisů (co udělá emitent s penězi za vydané dluhopisy) a absence finančního plánu. Setkat se můžete i s cíleně zavádějícími informacemi navozujícími pocit garance výnosů a alternativy k depozitům.

REKLAMA

FKI = konzervativní investice

Stabilitu a férový přístup lze hledat u institucí, které podnikají dlouhodobě udržitelně, podléhají regulaci a hodnocení regulatorních úřadů. Na finančním trhu se čím dál tím více etablují tzv. fondy kvalifikovaných investorů (FKI), které představují nejvyšší úroveň řízení, individuální přístup.

FKI fondy nabízejí alternativní investiční strategii regulovaných fondů. Pro investory představují potenciál nadstandardní výkonnosti a minimální vazbou na vývoj finančních trhů. Důležitý je vždy nastavený soulad zájmů mezi portfolio manažery fondů a investory. Ve výsledku na škále nabídky rizikovosti investic se oproti jinému typu fondů nebo investicemi do likviditou padajících nemovitostí či bublinou hrozícími akciemi, jeví kvalifikované fondy jako zajímavý kompromis.

Některé fondy, např. Findigo FKI, navíc ve svém investičním portfoliu zaměřeném na poskytování nemovitostních půjček úvěrují téměř výhradně se zástavou kvalitní nemovitostí (v příznivém poměru úvěru vůči hodnotě zajištění tzv. LTV). Finálním výsledkem takové investice je zajímavé zhodnocení s rozumnou mírou rizika, které v závislosti na třídě akcií činí od 5,5 % p. a. a více. Diverzifikace rizik a zajištění investic fondu nemovitým majetkem je dostatečnou garancí v nejistých časech finančních trhů. Zapomenout nesmíme ani na to, že zisk FKI podléhá zvýhodněné sazbě daně z příjmů právnických osob ve výši 5 %. A zhodnocení investorů fyzických osob nepodléhá dani z příjmu, pokud je dodržen daňový test držení minimálně 3 roky.

Autor: Radim Jauker, partnera Findigo FKI

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jaké společnosti na Nasdaq se nyní vyplatí sledovat?

Index Nasdaq, který zahrnuje více než 2500 akcií obchodovaných na stejnojmenné burze, se stabilizoval nad 12 255,95 bodů. To znamená konec medvědího trendu pro tento vysokotechnologický benchmark“Medvědí“ trend na Nasdaqu trval 138 obchodních dní, což je nejdelší období poklesu od roku 2008, kdy prodeje převládaly po dobu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *