CZK/€ 25.100 +0,02%

CZK/$ 23.856 +0,42%

CZK/£ 30.414 +0,32%

CZK/CHF 27.092 +0,33%

30. 11. 2021

0 komentářů

Jak na inflaci? Naučte se investovat bezpečně

 

Navzdory krizi české domácnosti loni více spořily a na bankovních účtech tak je rekordní množství peněz. Hlavním důvodempřitom nebylo ani tak náhlé prozření a potřeba zajistit se pro nepředvídané události, jakou je například pandemie koronaviru, jako spíše omezené možnosti peníze utrácet lidé museli nedobrovolně odkládat spotřebu. Úspory českých domácností nyní podle České národní banky dosahují téměř tří bilionů korun, přičemž téměř polovina peněz leží na běžných účtech. A na scéně se objevuje strašák, který tu dlouhé roky nebyl – inflace.

Loading



 

I proto postupně roste zájem také o investování. Dle nejnovější zprávy AKAT ČR investice do domácích a zahraničních fondů kolektivního investování nabízených v České republice dosáhly ke konci června výše 651 miliard Kč a od počátku roku tak objem investic v těchto fondech vzrostl o více než 10%. Lidé si začínají více uvědomovat, že jejich peníze na účtech ztrácejí na své reálné hodnotě.

Jak jste na tom vy? Podařilo se vám během pandemie našetřit? A nepatříte k těm, kteří jsou zatím světem investic nepolíbení, protože nevíte jak na to?

Krok č. 1: Vytvořte si finanční polštář

Pokud jedete každý měsíc takzvaně “nadoraz”, nemá vůbec smysl uvažovat o nějakém zásadnějším investování. Začněte proto revizí svých výdajů a zjistěte, zda dokážete měsíčně alespoň nějakou částku ušetřit. Cílem je mít rezervu, která by při výpadku příjmů pokryla až šest měsíců základních výdajů.

Pomoci vám může osvědčené pravidlo 10 – 20 – 30 – 40, které říká, že bychom si měli 10 % příjmů odkládat jako likvidní rezervu. Dalších 20 % je určeno na dlouhodobé výdaje, např. pojištění, spoření na důchod apod, 30 % by mělo pokrýt výdaje spojené s bydlením. No a zbylých 40 % jde na běžnou spotřebu.

REKLAMA

Krok č. 2: Investiční strategie

Než začnete rozhodovat o tom, kam konkrétně své naspořené prostředky zainvestujete, zamyslete se nad několika zásadními otázkami.

Jak velkou částku jste schopni měsíčně investovat? Udělejte si přehled o výdajích typu splátky dluhů, pojištění, penzijní spoření, “stavebko” apod. Nedá se tady ušetřit, např. sloučením dluhů? Nedublují se zbytečně některé pojistky? Lze využít produkty nabízené v rámci některých bankovních účtů, jako například cestovní pojištění?

Jaký je váš investiční horizont, tedy na jak dlouhou dobu můžete své prostředky postrádat? Je vaším cílem našetřit na hypotéku nebo na spokojenou penzi za 40 let? Čím delší časový horizont, tím dynamičtější portfolio, složenému hlavně z fondů zaměřujících se na akcie, si můžete dovolit. Dynamičtější podílové fondy nabízejí atraktivnější zhodnocení investovaných peněz, ovšem za cenu vyššího rizika.

Jaký je váš vztah k riziku? Čím mladší jste, tím větší riziko můžete podstoupit. Případný ekonomický šok vás nemusí trápit, pokud spoříte na důchod a tedy na peníze nehodláte sahat dlouhá desetiletí. Dlouhý horizont totiž tyto výkyvy zpravidla spolehlivě vykompenzuje. Je třeba být ovšem odolný, nezmatkovat a nedělat velké a časté změny. Pokud jste ovšem pár let před odchodem do důchodu, mohl by to být problém a vyplatí se investovat spíše konzervativněji. Na trhu jsou dnes i fondy, které se v průběhu životního cyklu postupně zkonzervativňují.

REKLAMA

– Nestyďte se nechat si poradit. Žádný učený z nebe nespadl a jde o vaše úspory.

Krok č. 3: Opatrnost nade vše

Nemáte-li s investováním žádné zkušenosti, rozhodně se nevrhejte do žádných velkých dobrodružství a začněte konzervativně. Vhodným začátkem může být konzervativní smíšený podílový fond, který se zaměřuje na širší spektrum sektorů. Takový fond aktualizuje své portfolio podle situace na trzích, aniž by sám investor dění musel nějak více sledovat, a řídí ho zkušený portfolio manažer. Další výhodou je, že se nemusíte starat ani o diverzifikaci, tedy takové rozložení prostředků, které minimalizuje riziko ztrát.

Krok č. 4: Diverzifikujte

Sázka na jednu kartu totiž může často skončit bankrotem. Příkladem správné i špatné diverzifikace může být portfolio, které obsahuje 20 různých investic:

REKLAMA

Pokud dejme tomu celou polovinu a k tomu čtvrtinu vašich prostředků investujete do dvou příležitostí a zbylé prostředky rozložíte do dalších 18, nelze tuto diverzifikaci považovat za správnou. V případě krachu hlavních dvou investic, nebo pouze jedné z nich, zbylé položky nedokáží vykompenzovat případné ztráty. Byť se naoko tváří 20 různých investičních titulů v portfoliu jako bezpečná diverzifikace, tudy správná cesta pravděpodobně nepovede. Ideální stav nastává v případě, kdy žádná z investic nepřekročí 10 % investovaných zdrojů.

Pokud se v těchto aktivech navíc objeví i stabilnější výnosy například z nemovitostí či dluhopisů, dá už se hovořit o optimálně nastavené diverzifikaci. Jednotlivé třídy aktiv by se navíc neměly pohybovat stejným směrem. Portfolio by mělo být sestaveno jak z dynamičtějších investic, které se za přijatelného rizika postarají o vyšší zisky, tak z investic konzervativnějších, které sice negenerují závratné výnosy, ale zato se postarají o stabilní příjem.

Pro konzervativního investora s horizontem 3-4 roky bude ideální smíšený fond či smíšené portfolio, kde podíl akcií bude oscilovat kolem 10 %. Většina portfolia pak bude spoléhat na dluhopisové instrumenty včetně těch korporátních a vhodným doplňkem jsou určitě i alternativní investice včetně nemovitostí. Jejich podíl by se v takovém portfoliu měl pohybovat ideálně kolem 10-15 %. S rostoucím investičním horizontem a zkušenostmi investora se vhodný podíl tzv. rizikových aktiv (především akcie, ale také korporátní dluhopisy, nemovitosti či komodity) postupně zvedá.

U korporátních dluhopisů je diverzifikace zvláště důležitá, protože riziko nesplacení jistiny či kuponu u jednotlivých emitentů vždy existuje. Aktivní správou, investováním do zavedených a transparentních společností a průběžným sledováním ratingu lze toto riziko u profesionálního správce minimalizovat.

Pro investory, kteří se obávají současného vzedmutí inflace, se pak jako doplněk nabízí zařazení zlata, komoditních akcií, nemovitostních fondů či inflačně linkovaných dluhopisů. U komodit, včetně zlata (nemluvě pak o kryptoměnách!), je však všudypřítomný prvek spekulace, který není ve větším podílu vhodný pro začínající investory.

Učení dělá mistra

Do investování určitě není vhodné vrhat se po hlavě. Nakonec jde o vaše peníze. V případě, že se chcete investicím věnovat napřímo, je určitě na místě nejdříve věnovat čas nastudování základních pravidel fungování trhu. Při samostudiu se můžete rozkoukat i pomocí různých aplikací, na kterých si lze vyzkoušet fiktivní transakce. Nejsnadněji lze vstoupit na burzovní trh přes internet, kde je nákup či prodej otázkou několika málo sekund. Z bezpečnostního hlediska jsou tyto internetové aplikace srovnatelné s internetovým bankovnictvím. Odpovědnost za případnou ztrátu je však plně na investorovi. Pro řadu tzv. prvo-investorů tak bude ideální jít spíše cestou investičního poradenství u některého z renomovaných správců.

Pro nezkušeného investora také není moc vhodné snažit se časovat trh. Diverzifikace tak je namístě nejenom z hlediska aktiv, ale také jejich rozložení v čase. K tomuto je velmi užitečným nástrojem tzv. pravidelné investování, kdy stejnou částku investuji, ať trhy rostou nebo klesají.

Martin Řezáč, předseda asociace pro kapitálový trh ČR

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Bitcoin překonal všechny předchozí rekordy: Kam by se měl dostat v roce 2025?

Bitcoin dosáhl historického maxima, překonal předchozí rekordy a vyvolal celosvětové diskuse o svém potenciálu v příštích letech. Vzhledem k tomu, že tato vlajková kryptoměna stále přitahuje pozornost investorů, analytici si kladou otázku, zda bude její dynamika pokračovat, nebo zda tržní síly povedou k výrazné korekci. Kam se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 12. 2024

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *