Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Jak je na tom Japonsko po 2 letech vlády Shinza Abeho?

Makro 14.11.2014 | 15:40 0 Komentářů

V Japonsku rostou spekulace, že tamní premiér vyhlásí předčasné volby do dolní komory parlamentu. Shinzó Abe má právo zorganizovat tyto volby kdykoliv. Nicméně vzhledem k tomu, že ty poslední se konaly před dvěma lety, další by měly být realizovány až v roce 2016.

Logika je taková, že Shinzó Abe čeká na výsledky HDP, na jejichž základě se rozhodne, zdali je ekonomika dostatečně silná na to, aby zvládla další růst spotřební daně. DPH byla letos v dubnu zvednuta z 5 na 8 procent prvně za 20 let. V případě, že čísla ekonomického růstu budou slabá, Abe odloží další zvyšování daně, což bude voliči pozitivně přijato. Stoupající přízně u občanů pak využije k zajištění si dostatečného počtu křesel v předčasných volbách, předtím než přijme nepopulární opatření, jakými jsou obnovení činnosti nukleárních reaktorů a povolení vojákům bojovat mimo japonské území. 

Nicméně když DPH nevzroste podle plánu a zvýšení daní se odloží na rok 2017, vynoří se otázka udržitelnosti inflace, která byla během posledních 6 měsíců tahaná hlavně vyšší spotřební daní. Nebude-li růst HDP ani inflace, bude premiérova politika ztrácet na kredibilitě. Poslední záchranou pak bude centrální banka (BoJ) a další monetární stimuly. Ty ještě více oslabí jen (posílí akciový index Nikkei) a snad konečně pozvednou i inflaci.

Odložení zvýšení spotřební daně z 8 na 10 procent o rok a půl na duben 2017 by mělo dvojakou ekonomickou implikaci. Na jedné straně by spotřebitelům zbylo více finančních prostředků na útratu, což by povzbudilo ekonomický růst. Na druhé straně hlavně z dlouhodobějšího hlediska by šlo o negativní signál směrem k třetímu šípu strukturálních reforem, které slibovaly stabilitu a oživení hospodářského růstu, což se zatím v Japonsku nekoná. Navíc by takovéto rozhodnutí mělo negativní vliv na příjmy státního rozpočtu. Japonský státní dluh je nejvyšší z rozvinutých zemí (podíl dluhu na HDP je větší než 210 procent).

V případě, že by se premiér držel původního scénáře a DPH na konci příštího roku opět zvýšil, vyšší daň by znamenala nižší výdaje domácností, útlum spotřeby, a tedy i ekonomického růstu. Takovýto vývoj by mohl ohrozit dobré jméno Abeho a zvednout otázku dosažitelnosti odvážných cílů jeho politiky, a to oživení inflace a ekonomického růstu, kvůli nimž již do hospodářství napumpoval obrovské množství peněz a oslabil domácí měnu o 35 procent vůči americkému dolaru (USD/JPY). V každém případě dosažitelnost cílů Abeho hospodářské politiky je velkým otazníkem.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů BOSSA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.