CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

30. 06. 2020

0 komentářů

Jáč: Údaje o HDP za letošní první čtvrtletí hlásí, že česká ekonomika klesla o 3,4 %

 


 

Zpřesněné údaje o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí potvrzují prudký pokles české ekonomiky.

Na českou ekonomiku začal dopad koronavirus jak skrze uzavírky výroby a provozoven obchodu a služeb, tak skrze kolaps ekonomické aktivity na našich hlavních exportních trzích.

Ve druhém čtvrtletí se prohloubí jak mezičtvrtletní, tak meziroční propad české ekonomiky, počínaje třetím čtvrtletím by se ale měl HDP vydat k mezičtvrtletnímu růstu.

Zpřesněné údaje o HDP za letošní první čtvrtletí hlásí, že česká ekonomika klesla o 3,4 % v mezičtvrtletním vyjádření a o 2 % meziročně.

Mezičtvrtletní pokles HDP tak byl nepatrně výraznější, než co hlásily dosavadní údaje.

REKLAMA

Na straně poptávky byl tahounem poklesu české ekonomiky především propad investičních výdajů, na straně tvorby HDP zpřesněné údaje potvrzují pokles v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství, a také ve zpracovatelském průmyslu.

Toto konstatování platí v zásadě jak pro meziroční pokles HDP, tak pro vývoj v mezičtvrtletním vyjádření.

 

Zajímavý je pohled na statistiku sektorových účtů za letošní první čtvrtletí, kde je patrný výrazný pokles míry investic nefinančních podniků, což lze vnímat jako reflexi poklesu ekonomické aktivity a nárůstu nejistot souvisejících s koronavirem.

REKLAMA

Mírně klesla míra zisku nefinančních podniků, zpomalil se růst mzdových nákladů.

V případě domácností se výrazně zpomalilo tempo růstu reálného příjmu ze zaměstnání a naopak se zvýšila míra úspor.

Pomalejší růst příjmů domácností ze zaměstnání je reflexí odstávek výroby a nižšího počtu odpracovaných hodin v souvislosti s koronavirem.

Související nejistoty, kombinované s faktickou nemožností realizovat některé výdaje v souvislosti s restrikcemi danými s koronavirem, pak v letošním prvním čtvrtletí vytáhly míru úspor domácností na 13,5 %, což je nevyšší úroveň od třetího čtvrtletí roku 2010.

REKLAMA

Na českou ekonomiku v prvním čtvrtletí začala dopadat tíže dění okolo koronaviru, což se projevilo jak v poklesu HDP, tak v chování ekonomických subjektů, zejména v podobě poklesu míry investic na straně podniků a nárůstu míry úspor domácností.

Česká ekonomika zápasí nejen s omezením výroby a prodejů souvisejících s koronavirem, ale obecně také s vysokou a v řadě ohledu neznámou nejistotou, kterou pandemie přinesla, a kterou může představovat i do budoucna.

Za celý rok 2020 pracuji s odhadem poklesu české ekonomiky o 7,3 %.

Ve druhém čtvrtletí bude pokles české ekonomiky kulminovat, počínaje třetím čtvrtletím by se ale měl HDP v mezičtvrtletním vyjádření oživovat.

Oživení české ekonomiky by se mělo dále přenést i do roku 2021, kdy by měl celoroční růst HDP dosáhnout zhruba 5 %.

Radomír Jáč

hlavní ekonom

Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Smíšená ekonomická data vyvolávají znepokojivé otázky v USA i ve světě

Na cestě ke snížení úrokových sazeb a opětovnému zrychlení ekonomiky v celosvětovém měřítku dojde k překvapením, a to jak pozitivním, tak negativním. A zprávy z minulého týdne přinesly trochu obojího. Pozitivní je, že průmyslová výroba v USA vzrostla více, než se očekávalo, a britské akcie vykázaly sílu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 07. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *