Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Investorská veřejnost má z akcií stále obavu

Investice 25.06.2014 | 16:20 0 Komentářů

Květnová studie společnosti State Street Corporation zjišťovala, co dělají drobní investoři se svými úsporami. Přestože akciové trhy dosahují rekordních cenových úrovní, drobní investoři s kapitálem menším než 250 000 dolarů a správci investic s kapitálem vyšším než 1 000 000 dolarů ukládají peníze do bezpečných aktiv.

Studie ukazuje, že respondenti, kteří se průzkumu účastnili, ukládají 44 procent svého investičního rozpočtu do nízkorizikových aktiv. Těmi jsou v tomto případě nástroje peněžního trhu a hotovost. Zbylých 56 procent investičního rozpočtu je rozprostřeno do širokého množství investičních kategorií.

Graf č. 1: Procentuální alokace kapitálu v globálním měřítku měsíčně v květnu 2014 (Zdroj: State Street Corporation, Colosseum, a.s.)

clipboard087

Podle deníku New York Times to znamená, že investoři mají stále obavu z akcií.

Analýza alokace kapitálu od společnosti Investment Company Institute, která brala v úvahu akcie, dluhopisy a nástroje peněžního trhu, ukázala největší podíl investovaného kapitálu v akciích. Procentuální množství investovaného kapitálu do akcií dosáhl úrovně, která byla na začátku roku 2008, tedy před finanční krizí. Naproti tomu cena akcií byla v tu dobu nižší o 25 procent proti současnosti. Alokace do dluhopisů je vyšší oproti předkrizové úrovni na úkor alokace do peněžních fondů, což je logický důsledek téměř nulových úrokových sazeb v ekonomice.

Graf č. 2: Investiční kategorie jako podíl na celkových aktivech podílových fondů (Zdroj: Thomson Reuters Datastream, Horan Capital Advisors)

clipboard088Následující graf ukazuje procentuální podíl aktiv umístěných v peněžním trhu z celkového množství aktiv podílových fondů. Poměr je v posledních deseti letech nejnižší a dosahuje úrovně až z poloviny roku 1990.

Graf č. 3: Poměr alokace do peněžních fondů proti alokaci do všech podílových fondů v procentech a index S&P 500 (Zdroj: Thomson Reuters Datastream, Horan Capital Advisors)

clipboard089

Podobný výzkum časopisu Forbes v dubnu ukázal tento podíl 17,4 procenta, což je pod dlouhodobým průměrem v úrovni 24 procent.

Za růstem cen akcií stojí letos do značné míry samotné americké společnosti, které učinily v minulém čtvrtletí téměř rekordní odkup vlastních akcií v objemu 160 miliard. Firmy si podle analytiků nakupují vlastní akcie před statistikami, aby si zlepšily hospodářské výsledky – především zisk na akcii (EPS). Zvedá se jim ale celkové i čisté zadlužení. Celkový i čistý objem korporátního dluhu se dostal na historická maxima. Celková výše dluhů je o 35 procent výše, než tomu bylo v roce 2008 před vypuknutím krize.

Graf č. 4: Kvartální nákupy vlastních akcií společnostmi na indexu S&P 500 v miliardách amerických dolarů. (Zdroj: CapitalQ)

clipboard090Graf č. 5: Objem akcií v miliardách dolarů nakoupený jednotlivými společnostmi v prvním čtvrtletí letošního roku (Zdroj: CapitalQ)

clipboard091Autor: Petr Habiger, analytik Colosseum, a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.