Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Investoři v Praze ztrácejí zájem o developery

Přes nepříznivý začátek obchodování se dnes akcie na pražské burze v průběhu dne vzpamatovaly a index PX zakončil den, jako jeden z mála, na výchozích úrovních.

Počátek týdne vyl na trzích ve střední Evropě i v Praze skutečně poklidný a za podprůměrných objemů (za den 2,1 mld. Kč) mířily indexy většinou do záporných teritorií. Index pražské burzy tak nakonec jako jeden z mála ukončil dnešní den v plusu díky bankovním titulům a akciím TO2 na pátečních hodnotách (+0,01 %), ostatní středoevropské (ATX -0,28 %, BUX -0,84 %, WIG -0,50 %) i západoevropské trhy skončily v mínusu (FTSE -0,58 %, DAX -1,18 %, CAC -1,58 %).

Dnes vyšla také zveřejněna nové báze indexu PX, která bude platná od 23.6. Nová báze obsahuje 14 titulů a kromě snížení počtu cenných papírů u emisí ČEZ, ERSTE (překročení maximálního podílu na tržní kapitalizaci) a VIG (nedosažení 10% podílu kusového objemu na BCPP vůči zahraničnímu trhu) byla zařazena akcie NWR, která bude představovat 10,94 %.

Nejaktivněji se obchodovalo tradičně s akciemi společnosti ČEZ (-0,23 %), nejlepší výsledky však nakonec dosáhly akcie z finančního sektoru a telekomunikací. Přes snížené doporučení se dařilo akciím VIG (+0,82 %), a z pátečních zisků na domácí burze těžila Erste Bank (+0,41 %). Zájem kupců byl patrný také na akciích společnosti Telefonica (+0,77 %), které pomohlo zvýšení doporučení pro telekomunikační sektor od JP Morgan.

Menší katastrofou dnes ale zažily akcie obou developerských společností ORCO (-2,86 %) i ECM (-3,62 %). Špatné výsledky společně se stále se objevujícími se zprávami o nekončící se krizi v nemovitostním sektoru odrazují investory, kteří si pak hledají jiné, pro ně momentálně zajímavější obory (například energetika apod.). Akcie společnosti ORCO tak po výprodejích z posledních dnů takují nejnižší  cenu od vstupu na BCPP v roce 2005.

Zdroj: Fio, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.