Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Pražská burza: smíšené výsledky a nadprůměrný objem

Při nadprůměrných objemech dnes akcie na pražské burze zaznamenaly smíšené výsledky. Celkově si ale index PX připsal mírný nárůst.

Poslední den v týdnu ohlašovaly své čtvrtletní výsledky ještě před otevřením trhu společnosti NWR a AAA Auto. Nakonec však výsledek obchodování s jejich akciemi byl poněkud jiný, než by se na první pohled dalo očekávat.

Výsledky NWR byly velice dobré. Díky výraznému nárůstu cen uhlí od začátku roku i vyšší těžbě uhlí vzrostly celkové tržby o 64 % (523 mil. EUR), EBITDA dosáhla 212 mil. EUR (+129,6 %) a čistý zisk byl 118 mil. EUR, což znamená nárůst o bezmála 340 %. Ani to však nezabránilo oslabení akcií v průběhu dne 0,93 %. Výsledky tak sice splnila očekávání investorů, v průběhu týdne však akcie v očekávání ještě lepších výsledků výrazně posílila (za týden +5,66 %) a dnes tak docházelo spíše k vybírání zisků.

Podstatně horší výsledky ohlásila společnost AAA Auto, které však byly rovněž s očekáváním trhu, nebo dokonce mírně lepší. Čistá ztráta činila 5,3 mil. EUR oproti zisku 0,5 mil. EUR před rokem. Společnost však plánuje omezit expanzi na úkor tržeb s cílem dosažení zisku co nejdříve jak to půjde, což si asi investoři vysvětlili jako pozitivní zprávu. Akcie společnosti tak dnes zakončily obchodování jako nejvýnosnější titul (+6,17 %), v průběhu týdne však výrazně oslabovaly a celkově tak ztratily 2 %.

Již včera pak zveřejňovala výsledky developerská společnost ORCO Property Group. Špatné výsledky nenaplnily očekávání investorů a analytiků, když tržby (47,2 mi. EUR) i čistý zisk (-13,1 mil. EUR) byly horší než očekávání. Akcie tak dnes ztratily přes pět procent (-5,12 %) a rovněž větší než 5% ztrátu zaznamenaly i za celý týden (-5,05 %).

Výraznější ztráty dnes zaznamenal rovněž Philip Morris (-3,13 %, za týden -6,51 %) a Pegas Nonwovens (-2,29 %, za týden -1,88 %), který doplatil na snížení cílové ceny od KB i přes dobré středeční výsledky. Naopak výjimečně se dařilo Unipetrolu (+4,2 %, za týden +3,01 %) a společnosti CME (+2,44 %), která si pak za týden připsala přes 6 % (+6,09 %).

Při nadprůměrných objemech skoro pět miliard korun si index PX dnes připsal mírný nárůst 0,52 %. Za týden pak přidal 0,82 % a za celý květen je pak v plusu 4,67 %.  

Až na výjimky si mírné přírůstky připsaly i ostatní evropské trhy, jak ty okolní (ATX +0,08 %, WIG +0,17 %, BUX -0,6 %), tak ty na západ od nás (CAC +0,77 %, DAX +0,59 % FTSE -0,24 %).

Po velmi dobrých výsledcích společnosti Dell (otevírací cena + 8 %) a vcelku příznivých makrodatech se dnes na začátku obchodování dařilo i americkým trhům. A pokud jim optimizmus vydrží, a nedojde k výraznému propadu, bude to znamenat již druhý pozitivní měsíc za sebou (S&P 500 a Nasdaq).

Zdroj: Patria, Fio, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.