Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Investoři prchají z Ruska kvůli vojenskému konfliktu

Rusko podle vyjádření ministra financí zaznamenalo během konfliktu s Gruzií odliv kapitálu ve výši 7 miliard. USD (asi 117 miliard. Kč).

Díky konfliktu, v němž ruská vojska 7. srpna zahájila útok na Gruzii pod záminkou osvobození proruské oblasti Jižní Osetie, vystrašil investory natolik, že ruské akcie spadly na nejnižší hodnotu v posledních dvou letech.

"Odliv (zahraničních) měn z Ruska činil šest miliard dolarů v pátek (8. srpna) a jednu miliardu v pondělí (11. srpna)," řekl ministr financí Alexej Kudrin. Oživení u ruských akcií nastalo až po pondělí 11. srpna, kdy Rusko ohlásilo blízké ukončení konfliktu.

Centrální banka původně letos počítala s přílivem zahraničního kapitálu v výši 30 až 40 miliard USD (za minulý rok to bylo rekordních 82 miliard USD), právě politická rizika, ovlivňující mínění investorů celý rok, však nakonec mohou tuto sumu výrazně snížit. „Domnívám se, že příliv bude o něco nižší, než předpovídá centrální banka, protože pokračující turbulence na globálních finančních trzích a některá politická rizika, která se objevila v posledních dnech, ovlivnila pohled investorů na příliv a odliv kapitálu," uvedl Kudrin.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.