Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Investoři prchají z rozvíjejících se trhů

Investice 30.05.2018 | 13:19 0 Komentářů

Akcie rozvíjejících se trhů prudce klesají. Investoři počítají dvouciferné ztráty. Od vrcholu v lednu se akcie propadly již o více než 11 procent a nacházejí se na svém letošním minimu.

„Potíže zemí jako Argentina nebo Turecko se přenášejí na další rozvíjející se trhy, jelikož většina investorů redukuje ve svých portfoliích váhu celé skupiny emerging markets,“ říká šéfekonom banky UniCredit Pavel Sobíšek. Podle něj investoři nedělají zásadnější rozdíly mezi jednotlivými zeměmi.

Zatímco argentinský akciový index Merval odepsal téměř 20 procent, turecké a čínské akcie ztratily od konce ledna necelých 12 procent. „Společnými riziky celého balíku emerging markets jsou sílící dolar, růst úrokových sazeb a rostoucí cena ropy,“ soudí ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Vyšší americké sazby lákají investory pod sochu Svobody, respektive mají za následek, že investoři požadují vyšší celkový výnos z investic na rozvíjejících se trzích,“ dodává Křeček.

Uplynulý květnový týden byl pro rozvíjející se trhy nejhorší od listopadu 2016. Investoři podle údajů výzkumné organizace Lipper stáhli jen za tento týden z rozvíjejících se trhů přibližně 900 milionů dolarů. V loňském roce si ale akcie sdružené v indexu MSCI připsaly téměř poloviční zhodnocení. „Odliv kapitálu z těchto zemí je do jisté míry kompenzací větších zisků vloni,“ dodává Sobíšek.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.