CZK/€ 24.340 +0,02%

CZK/$ 23.434 -0,18%

CZK/£ 28.149 -0,26%

CZK/CHF 24.685 +0,02%

10. 09. 2012

0 komentářů

Investiční příležitosti v Brazílii: Mistrovství světa a olympiáda

 


 

Které brazilské odvětví budou z pořádání těchto dvou velkých sportovních událostí těžit nejvíce? Jde především o turismus, maloobchod, stavebnictví, telekomunikace a dopravu. Pojďme se podívat na pár konkrétních společností.

Brazilské akcie

V rámci výše zmíněných společností najdeme několik místních akcií, které by mohly ke svému prospěchu využít role Brazílie jako hostitelské země.

S tím, jak se zvedá brazilský cestovní ruch, souvisí i zvýšená poptávka po produktech a službách ze sektoru spotřebitelských služeb a zboží krátkodobé spotřeby. Konkrétně pivovar AmBev a provozovatele hyper- a supermarketů CBD (Companhia Brasileira de Distibuicao Grupo Pao de Acucar). Předpokládá se, že brazilský turismus se v rozmezí let 2014 a 2016  více než zdvojnásobí. Proto je pravděpodobné, že naroste také lokální poptávka po produktech těchto dvou firem. Podle analytiků dosáhne během tří let růst zisku na akcii (EPS) 12,5 procenta u AmBevu a 26,6 procenta u CBD.

Silný růst čeká v Brazílii v příštích letech také energetiku, a to díky zvýšené poptávce po elektřině. Země plánuje, že do konce roku 2014 zvýší výrobu elektřiny z celkových 70 tisíc na 90 tisíc megawatt. Z tohoto vývoje by mohly těžit také firmy CEMIG a Tractebel, výrobci a distributoři elektrické energie.

Aby mohla země úspěšně pořádat události jako jsou olympiáda a fotbalové mistrovství, musí mít také spolehlivé telekomunikační systémy. Brazilská vláda vloni oznámila, že na modernizaci telekomunikační infrastruktury vynaloží 7,2 miliardy dolarů. Rozmach cestovního ruchu by tak mohl potěšit i hlavní hráče z tohoto průmyslu.

REKLAMA

Největšími telefonními operátory v Brazílii jsou Telefonica a Oi. Akcie Telefonica Brasil nejsou likvidní, protože jejich většinu vlastní španělská Telefonica. Právě proto byste se měli při obchodování zaměřit na mateřskou firmu. Telefonica má totiž Latinskou Ameriku silně pokrytou a Brazílie je jedním z jejích klíčových trhů.

Mezinárodní akcie s brazilským přesahem

Pokud si na investování přímo do brazilských akcií netroufáte, existuje i pár mezinárodních firem, které mají silnou provázanost s brazilskou ekonomikou a při pozitivním vývoji hospodářství by mohly růst. A protože jen část z jejich příjmů pochází z Brazílie, jedná se o širší diverzifikaci investice než při samotném obchodování lokálních akcií.
Příkladem může být  kanadská firma Kinross Gold Corp, která patří do trojky největších producentů zlata v Brazílii. Tuto firmu jsem zmínil proto, že Brazílie hodlá před olympiádou investovat do silnic, železnice a přístavů, což by mohlo pomoci k efektivnějšímu exportu Kinrossu. A to platí i pro jiné společnosti, které aktivně vyváží své produkty z Brazílie do dalších částí světa.

I když tyto firmy a jejich akcie může podpořit vylepšená infrastruktura a rozmach turismu, je před každým investičním rozhodnutím třeba zvážit další ukazatele specifické pro každou firmu.

Další možností je investovat do brazilského akciového indexu

REKLAMA

Pokud vás nebaví vybírání jednotlivých akcií, nabízí se možnost investovat do indexu Bovespa. Z našich dřívějších analýz vyplynulo, že indexy spojené se zeměmi hostícími letní olympijské hry překonávají celosvětové indexy. Konkrétně rok poté, co se hry konaly. Indexům ASX, ATHEX a Hang Seng se v období po letech 2000, 2004 a 2008 dařilo lépe než globálním trhům.

Navíc pro rozvíjející se trh jako je Brazílie je růstový potenciál ekonomiky dobrou zprávou. Místnímu trhu pomůže i větší podíl reklamy, protože Brazílie dělá všechno proto, aby nalákala zahraniční investory.

Brazílie a společnosti provázané s její ekonomikou můžou těžit z humbuku kolem mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 a o dva roky později z letních olympijských her. Rozvoj cestovního ruchu a zlepšení celosvětového povědomí o Brazílii zemi v budoucnu určitě přinese řadu výhod.

Sverrir Sverrisson, akciový analytik Saxo Bank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční lupa: Colgate je stabilní dividendová společnost

Produkty Colgate (NYSE:CL) používá pravděpodobně většina z nás. Tato společnost totiž vyrábí pasty, kartáčky a další produkty spojené s ústní hygienou. Navíc společnost Colgate sází na svou dlouholetou tradici, jelikož byla založena již roku 1806 a v roce 1873 představila svou první zubní pastu. Historie podniku je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 11. 2022

Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *