CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

01. 04. 2020

0 komentářů

Investice do P2P půjček – jak na to?

 

Investování do P2P půjček se v posledních letech salo zajímavou možností, jak zhodnotit své peníze. Z velké části díky široké mediální kampani Zonky, které si za své heslo zvolili Lidé půjčují lidem. To vystihuje hlavní koncept P2P půjček – jako investor se člověk rozhoduje, komu se složí na půjčku na základě informací o žadateli. Část z úroků, které klient splácí, dostává investor, který tak zhodnocuje svou investici. Jak se stát investorem a jak začít zhodnocovat své peníze přes P2P půjčky?

Loading 

P2P znamená peer-to-peer, což v tomto kontextu znamená klient-klient. V případě Zonky to označuje skutečnost, že právě samotná platforma Zonky spojuje žadatele o půjčku s investory, kteří chtějí zhodnotit své peníze.

Zonky jsou nebankovní společnost, což na první pohled v mnoha lidech vyvolává negativní emoce. Nebankovní trh je spojen s mnoha neetickými praktikami a půjčkami, které stojí na hraně zákona, mezi takové patří například půjčky pro zadlužené. Na druhé straně trhu je společnost Zonky, která je oblíbenou a chválenou společností – jak ze strany žadatelů, tak ze strany investorů. 

I přes to se vždy doporučuje vyhledat si veškeré možné informace o dané půjčce, než člověk podepíše smlouvu. S tím pomůže web NavigatorUveru.cz, který podává informace o půjčkách, konsolidacích, způsobech spoření apod.

Z pohledu žadatele o půjčku

Žadatel vyplňuje základní údaje o sobě a dokládá svůj příjem. Základní údaje zahrnují také popis svého zaměstnání. Je zde také možnost vyplnit svůj životní příběh a detailně vyplnit účel pro svůj úvěr. 

REKLAMA

Čím více o sobě zákazník vyplní, tím věrohodnější je v očích investorů, kteří tyto příběhy vyhodnocují z pohledu své investice.

Dobře vyplněný osobní příběh zjednoduší vyhodnocování investice pro investory. Pomoci může také doplnění fotografie. Čím vyšší důvěryhodnost, tím rychlejší a větší šance na úspěšné financování půjčky.

Na rozdíl od mnoha nebankovních půjček, kde mnohdy není nutno doložit příjem, Zonky půjčka vyžaduje velmi detailní přehled o finanční situaci žadatele. Zonky také nahlíží do několika registrů, často si také klienta dohledají na sociálních sítích, na rozdíl od mnohých nebankovních společností, které bývají velmi uvolněné v kontrole svých žadatelů.

Zonky půjčka se v současnosti pyšní nejnižším úrokem u půjčky vůbec – jak mezi nebankovními půjčkami, tak mezi bankovními. Hodnota úroku ve výši od 2,99 % je ale lehce zavádějící, protože na ni dosáhnou jen ti nejbonitnější klienti – lidé s perfektní platební historii u předchozích úvěrů, ženatí, s vlastní nemovitostí a příjmem nejlépe ve vyšších deseti tisících korun.

REKLAMA

Pro ty ostatní se úrok může vyšplhat až na 19,99 % – zhruba dvakrát tak dražší než klasické bankovní půjčky. Úroková sazba se vyhodnocuje individuálně na základě informací, které o sobě klient poskytl a na základě dohledatelných informací o klientovi samotném a o jeho platební historii.

Z pohledu investora

Pro investory představuje platforma Zonky zajímavý způsob, jak zhodnotit své peníze ve středně-dlouhé až dlouhé době. Doba splácení je u Zonky mezi 6 měsíci a 7 lety, tedy nejdřívější investice se může vrátit nejprve po 6 měsících.

Investoři prohlíží nabídky na financování úvěrů od lidí. Rating úroku vyhodnocuje samotná platforma Zonky, investoři proto nevidí citlivé informace o klientovi, pouze jeho příběh.

Investoři nemají přístup k informacím ohledně platební historie. Vidí pouze příběh, na základě kterého vyhodnocují, zda danou půjčku zainvestuji.

REKLAMA

Zonky vybírají od klientů veškeré splátky, které následně rozdělují mezi své investory na základě jimi vložené částky.

Investor pak stojí před rozhodnutím, zda vsadí na jistou investici do velmi bonitního žadatele, ačkoliv to znamená pouze drobné zhodnocení peněz, nebo zda peníze půjčí méně bonitnímu žadateli, který dostane půjčku s vysokým úrokem.

Závěr

Zonky představují zajímavou alternativu pro všechny, kteří hledají financování svého úvěru, stejně tak pro zájemce o drobnější či větší investice.

Je však nutno mít na paměti, že inzerovaný úrok 2,99 % je pro většinu lidí nedosažitelný a člověk by si nejdříve měl zjistit, do jaké kategorie úroků by popřípadě spadal. Následně tuto hodnotu porovnat s dostupnými kalkulačkami u bankovních i nebankovních půjček, kde úroková sazba není podmíněna bonitě klienta, ale rozsahu půjčky či době splácení.

Z pohledu investora je také dobré mít na paměti, že financování úvěrů a jejich výběr vyžaduje určité úsilí, na rozdíl od např. podílových fondů nebo jinéhé způsobů zhodnocení peněz, kdy peníze na sebe vydělávají sami, aniž by investor musel vynakládat jakékoliv úsilí. 

Správné vyhodnocení příběhu klienta vyústí v lepší investici a bezpečnější zhodnocení peněz. Většinou lidé také žádají o delší dobu splácení, která může být až 7 let. Pro mnoho menších investorů to může představovat problém, kdy na zhodnocení své drobnější investice budou čekat až 7 let.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *