CZK/€ 24.515 +0,14%

CZK/$ 25.028 +0,80%

CZK/£ 28.051 +0,37%

CZK/CHF 25.278 +0,26%

28. 12. 2020

0 komentářů

Injekce versus infekce

 

Čas vánoční na televizní obrazovce zpravidla vyplňují pohádky, koledy a výjezdy hasičů k hořícím stromkům. V roce čínského netopýra to však bylo jinak. Vánočnímu dění, a to dokonce i v reklamních časech, dominovala vakcína proti COVIDu-19. Jak by také ne, neboť ve vakcíně se odráží naděje, že naše životy se vrátí již relativně brzy k normálu.
Rychlý návrat k normálu pak především znamená rychlou a úspěšnou distribuci vakcíny. A zde – alespoň některé země zaznamenávají raketový progres. Platí to především pro Spojené státy, kde podle agentury Bloomberg již od 14. prosince prošlo očkováním 1,94 milionu lidí. Přírůstky rozdaných injekcí, tak v této největší ekonomice světa začínají být pomalu ale jistě vyšší než přírůstky nově nakažených, což je skvělá zpráva. USA tak co do počtu očkovaných již překonaly Čínu a to přesto, že zde se s očkováním začalo dříve (avšak samozřejmě s jinou vakcínou).
Samozřejmě, že výše uvedené počty očkovaných jsou zatím relativně malé v poměru k populaci neboli jsme opravdu několik kvartálů vzdáleni od získání hromadné imunity.Přesto, optimismus je namístě, neboť pokud bude vakcína skutečně tak efektivní, jak se dosud deklaruje (90-95 %), tak bude stačit, aby byla očkována relativně malá část populace, k níž patří zdravotníci a lidé v důchodovém věku, a smrtnost v souvislosti s COVIDem-19 dramaticky poklesne. Je to pochopitelně dáno tím, že riziko úmrtí v případě nákazy COVIDu-19 je výrazně pozitivně vychýleno s přibývajícím věkem. Zatímco do 65 let je pravděpodobnost úmrtí relativně malá, tak po jejím překročení dramaticky akceleruje (a to dokonce i ve srovnání s ostatními chorobami). Američané (a jistě nejen oni) jsou si tohoto fenoménu velmi dobře vědomi, a proto připravili velmi přesný plán koho a kdy očkovat. V první vlně tak dostávají vakcínu zdravotníci v první linii a nejohroženější starší lidé (především ti dlouhodobě umístění v domovech důchodců a ti nad 75 let).
Pro finanční trhy je úspěšná distribuce vakcíny v tuto chvíli pochopitelně další dobrou zprávou, která by měla podpořit příběh rychlého oživení v roce 2021. Ten je sice již do značné míry zabudován v cenách, avšak pokud se očkovací vlna ponese napříč vyspělými zeměmi opravdu rychle, tak z tohoto optimistického příběhu bude možné pro celou plejádu rizikových aktiv vymačkat ještě více.
Jan Čermák
Analytik ČSOB 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Analýza: Co přijde po extrémním jestřábím postoji?

Na globálních trzích se blíží další zima. Rychle se dostáváme k bodu zlomu globální ekonomiky. Ten přijde díky „extrémně jestřábímu postoji“ politických institucí někdy v příštím čtvrtletí. Podle Saxo Bank nás čeká pevně zakořeněná, perzistentní inflace. Dnes už je jasné, že nás k inflačnímu bodu zlomu přivedou tři faktory. Otázka, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 10. 2022

Komentář: Nevídaný strach obchází americké akciové trhy

Wall Street je v panice. Oficiálně. V minulém týdnu se takzvaný „index strachu“, ukazatel VIX, dostával opakovaně do reverzního módu. Jeden obchodní den za druhým tedy burziány děsilo více to, co přijde záhy než to, co nastane za tři měsíce. Přitom běžně je tomu spíše naopak. Investoři jsou totiž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.