CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.392 -0,47%

CZK/£ 28.684 -0,51%

CZK/CHF 24.374 -0,73%

10. 06. 2022

0 komentářů

Inflační rallye pokračuje, meziroční inflace už dosáhla 16 %

 

Ani květen nepřinesl žádnou inflační úlevu, když se zvýšily ceny téměř všeho – a rozhodně ne symbolicky. Oproti předchozímu měsíci si spotřebitelé připláceli především za potraviny, jejichž ceny se za jediný měsíc zvýšily o 3,4 %, opět dražší bylo i bydlení a oblečení. Zapomenout nelze ani na hotely a restaurace, které v posledním měsíci přirazily ke svým cenám další tři procenta. 

Meziroční inflace už dosáhla 16 %. Musíme sáhnout do hodně dávné minulosti, abychom našli tak vysoký růst cen, který zažíváme letos. Naposledy to bylo v roce 1993, kdy se ovšem ceny zvýšily především v důsledku zavedení DPH. Letošní inflace je přece jen o hodně jiná než ta před devětadvaceti lety.

Inflaci dál silně ovlivňují rostoucí náklady na bydlení. Ať už jde o energie, které stále ještě neřekly poslední slovo, ale i nájemné, vodné, stočné a samozřejmě i imputované nájemné zohledňující ceny realit, stavebních materiálů a prací. Stále více jsou však v meziroční inflaci vidět i potraviny, které možná v předstihu reagují na vývoj cen některých komodit na světovém trhu.

Výrazně dražší než loni je i tentokrát oblečení a obuv. Jen za oblečení si Češi připlácejí o 23 % více než loni, což je naprostý unikát v rámci zemí EU. Obchody s tímto zbožím sice reálně prodávají méně než před covidem, avšak jak je vidět dohánějí „skluz“ cenami. Druhé české specifikum představují hotely a restaurace, které své ceny zvýšily o 22 %. Rozhodně se přitom nedá říct, že by „trpěly“ příliš vysokou poptávkou.

Inflace se blíží svému vrcholu, z nějž však bude sestupovat jen pozvolna. Nové ceníky energií se totiž do výsledných cen propisují postupně, takže ono násobné zdražení plynu a elektřiny v inflaci rozhodně zcela vidět ještě není.

Inflace výrazně překonala prognózu ČNB (o 1,1procentního bodu), takže stávající bankovní rada nemusí dlouze hledat argumenty pro další skokové zvýšení úrokových sazeb.

REKLAMA

Ještě chvíli bude trvat, než spotřebitelé skutečně na extrémní inflaci zareagují a změní své návyky… třeba že omezí některé služby, přesunou se k levnějším značkám, méně kvalitním potravinám apod. Kritickým momentem však zůstanou i nadále energie, před kterými se dá utéct jen velmi těžko.

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Vedení ECB dnes narychlo mimořádně zasedá. Ve hře je budoucnost předlužené Itálie, a tedy i eura

Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. […]

Text: Redakce

15. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.